close

Milovníci kávy mají už dobrou řádku let možnost vychutnat si tento tmavý mok v nejvyšší kvalitě i doma. Už nejsou odkázáni na rozpustnou nebo kávu z překapávače, pokud si pořídí dobrý kávovar.

Capuccino, laté, lehká chuť,plná chuť – na kávovaru si můžete vybrat nápoj přesně podle svého gusta a vychutnávat si ho stejně jako od baristy v kavárně. Pojďme si představit některé typy domácí přístrojů pro domácí použití a popsat si v čem se liší. Podle toho si pak můžete vybrat ten správný pro vás.

Kávovary na kapsle

Nejjednodušší variantou pro domácí použití jsou kapslové kávovary. Tyto přístroje jsou ovšem jen na půl cesty ke kvalitní kávě, navíc kapsle jsou poměrně drahá záležitost. Za jejich výhodu lze považovat nízkou pořizovací cenu, možnost připravit si nápoj opravdu snadno, dobrý je i výběr kapslí, včetně horké čokolády. Jestli si kávovar pořizujete jen pro občasné použití nebo třeba do kanceláře, jde o vhodné řešení a káva za cca 10 korun není až tak hrozná zátěž peněženky.

Pákové kávovary

Pokud si chcete doma udělat skutečné espresso, je lepší pořídit si kávovar s propařovací miskou. Do ní nasypete mletou kávu, pomocí páky ji na závit připevníte k přístroji a necháte skrz ni a sítko prokapávat horkou vodu. Do šálku vám pak stéká už požadovaný nápoj. Kromě nádobky na vodu mívají i nádobku na mléko, takže si můžete kombinovat různé nápoje.

Výhody: kávu si připravíte v požadované síle, na rozdíl od kapsle si množství kávy nastavíte sami. Cena kávovaru je sice vyšší, než u prvního typu, nicméně je stále dost nízká. Má ale i své nevýhody, a to obtížnější obsluhu a nutnost semlít si kávu (nebo koupit si ji). Taky dost dlouho trvá samotná příprava, při několika porcích najednou (třeba pro návštěvu) je to dost znát.

Automat je nejlepší, ale připlatíte si

Skutečně lahodnou kvalitní kávu si připravíte na automatickém kávovaru. Sám si namele jednotlivé porce kávy, takže každý nápoj připravuje z čerstvě semletých zrnek. Vám stačí jen zmáčknout jediné tlačítko a přístroj se sám postará o kávu, jakou si přejete.

Součástí vybavení je nádobka na mléko a napšňovací tryska či jednotka pro přípravu laté či kapučína, Vy sami si na přístroji nastavíte jemnost mletí kávy, teploty vody či síly nápoje. Automatické kávovary jsou určeny pro skutečné labužníky, kteří si chtějí vychutnat každý šálek. Pořizovací cena je sice vyšší, odmění vás ale neopakovatelnou chutí lahodné kávy.

Tags : automatický kávovardomácí kávovarkávovarkávovar na kapslepákový kávovar

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku