Nastal podzim a s ním i nevlídné počasí. Jako zahrádkáři neleňte, na vaší zahrádce je potřeba před příchodem prvních mrazů a sněhu udělat spoustu práce.
Prořezání keřů a stromů
Ještě než udeří první mrazy, zkontrolujte to, zda na stromech a keřích na vaší zahradě nejsou uschlé a staré větve. Pokud ano, je potřeba je odstranit. Staré větve by totiž zbytečně oslabovaly strom a stejně by do jara nepřežily. K práci vám postačí motorová pila, na menší větve i obyčejné zahradní nůžky.
Odstraněné větve nevyhazujte. Máte-li k dispozici drtič větví, použijte jej a nadrcenou směs pak využijte na ochranu stromů a keřů, k nimž drť nasypete na zem. Stejně tak se dá nadrcená směs použít také do kompostu. Máte-li kvalitní kompostér, uděláte si z přírodního odpadu kompost, který pak využijete jako hnojivo na vaší zahradě.
Stříhání živého plotu
Mnohé zahrady dnes lemují živé ploty. I o ty je potřeba se před příchodem zimy postarat. Na podzim je prostříhejte, a to tak, že zkrátíte živý porost. Prostříhání živého plotu má nejen estetický důvod, ale provádí se také kvůli tomu, aby se v něm během zimních měsíců nehromadila vlhkost, která by zapříčinila vznik hniloby.
Péče o trávník
Určitě nezapomeňte ani na trávník. V první řadě shrabte veškeré napadané listí, které by jinak během zimy zetlelo, a v trávníku by se vytvořila plíseň. Práci si velice usnadníte, pokud si pořídíte zahradní vysavač. Na menší zahrádce však zcela postačí klasické ruční hrábě.
Také doporučuji použít travní sekačku, s níž trávu pokosíte na menší výšku. Neměla by však být méně jak 5 centimetrů. Po posekání a odstranění veškerého plevele a listí použijte kvalitní podzimní hnojivo, které trávě dodá potřebné živiny a látky, díky nimž bude odolnější vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, které v zimě zcela jistě nastanou.
Těmto základním činnostem se na podzim nevyhýbejte. Jinak očekávejte, že vaše zahrada během zimy zpustne a na jaře vás čeká mnohem více práce s její rekultivací.