Zdá se vám léto jako ideální doba k obnovení vzhledu vaší fasády? Máte dovolenou, venkovní teploty jsou příjemné a nátěr vám rychleji uschne? Odborníci varují a vysvětlují, proč to není dobrý nápad.
Léto nahrává pracím kolem domů, chat a chalup
V létě se lidé častěji pouštění do venkovních oprav a renovací, protože je k tomu lákají příjemné venkovní teploty. Péči věnují nejen svým domům a bytům, ale také chatám a chalupám, na kterých tráví většinu léta. Zatímco sekání trávy a práce okolo stavby jsou zcela pochopitelné, ne vždy je vhodným řešením natírání fasády, plotu nebo střechy během parného léta. Proč byste si měli dvakrát rozmyslet, zda se do malování pustit? Přinášíme vám několik faktorů, které je dobré předem zvážit.
Malování interiérů ano, exteriéry ovlivňuje počasí
Zatímco léto je vhodné k malování vnitřních prostor, protože po práci můžete celou místnosti nechat větrat a zbavit se tak zápachu po barvě, venkovní podmínky nejsou vždy ideální pro malování fasády a dalších venkovních částí domu. Co konkrétně vám může výsledek malování negativně ovlivnit?
Vyšší vlhkost vzduchu
Mysleli jste si, že problémem bude vysoká venkovní teplota? Kdepak. Ta je naopak nápomocná, protože přispívá k rychlejšímu zasychání barvy. Ovšem to také neplatí vždy. Pokud je skutečně příliš horko, může vám barva zaschnout mnohem dříve než potřebujete a vy se pak následujících několik let budete dívat na jednotlivé tahy štětcem nebo i na nerovnoměrně nanesenou barvu. Starosti by vám měla dělat také vyšší vlhkost vzduchu. Barva totiž kvůli nemůže správně zaschnout. To může vést k nehezkému vyblednutí barvy, mohou se tvořit šmouhy a také nemusí mít barva dobrou přilnavost.
Pozor na silný vítr
Také vítr není při malování a lakování exteriéru příliš vítaný. Kromě toho, že může způsobit znečištění barvy či laku, může být důvodem toho, proč nátěr nerovnoměrně zaschne a nevytvoří dokonalý výsledek. V některých případech dokonce může ohrozit i vás a třeba vás shodit z žebříku.
Pyl ve vzduchu
Poletující pyl, které zejména alergikům způsobuje noční můry, není příznivým jevem ani pro malíře. Dokáže totiž nadělat podobné problémy jako vítr a zanést vám barvu či lak. Jakmile se pyl dostane na nátěr či do materiálu, máte zaděláno na problém, protože bude viditelný a také negativně ovlivní vlastnosti nátěru a ten může například snadno popraskat.
Přímé slunce
Stejně jako při mytí oken, také při malování exteriéru platí, že byste se této činnosti neměli věnovat na přímém slunci. Zatímco při mytí oken přehlédnete šmouhy a druhý den se vyděsíte, jak vaše omytá okna vypadají, při malování vás může zaskočit příliš rychlé zasychání barvy či laku na povrchu. To vám může způsobit řadu potíží, například i to, že výsledný povrch nebude hladký. Pokud ovšem není větrno, vlhkost vzduchu není příliš vysoká a ve vzduchu nepoletuje pyl, můžete se do práce pustit. Ale až tehdy, kdy se povrch, kterému hodláte propůjčit nový kabát, bude nacházet ve stínu.
Ideální podmínky pro malování exteriérů v létě
Chcete léto využít na maximum a veškeré práce okolo domu, chaty nebo chalupy ukončit před příchodem podzimu? Malování je možné, pokud si pohlídáte následující faktory:
- Dobře si nastudujte předpověď počasí a než se do práce pustíte, ujistěte se, že není vysoká vlhkost vzduchu ani příliš větrno. Ideální teplota a malování se pohybuje od 10 °C do 25 °C. Teploty pod a nad touto hranicí jsou pro nanášení nátěru nevhodné.
- Malování a lakování se věnujte mezi desátou hodinou dopolední a třetí hodinou odpolední. V tuto dobu bude venkovní plocha již zahřátá, ale zároveň po skončení prací bude mít povrch dostatek času na řádné proschhnutí před nočním propadem teploty.
- Venkovní povrchy malujte a lakujte vždy tehdy, kdy se nacházejí ve stínu. Práce na přímém slunci by negativně ovlivnila výslednou podobu i kvalitu nátěru.
Začátek i konec léta je vhodnou dobou na malování exteriérů, ale pouze v případě, že teploty nedosahují příliš vysokých hodnot, neblíží se letní bouřka a nefouká příliš silný vítr.
Než se pustíte do nového nátěru plotu, fasády nebo třeba podlahy na terase, pečlivě si nastudujte předpověď počasí, zjistěte si aktuální i očekávanou vlhkost vzduchu a maximální denní teplotu a povětrnostní podmínky. Čím lépe se na práci v exteriéru připravíte a zvážíte veškeré proměnné, tím kvalitnější bude výsledek vaší práce. Nátěr vždy nanášejte tehdy, když se povrch nachází ve stínu a dejte mu dostatečný čas a prostor na proschnutí.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.hirshfields.com
Zdroj foto: www.freepik.com