close
Byty a domyStavba a rekonstrukce

Prodej nemovitostí: rozsáhlá rekonstrukce, nebo jen drobné kosmetické úpravy?

Už dlouho nemůžete prodat byt či dům? Přemýšlíte nad tím proč? Napadne vás stav nemovitosti. Říkáte si, že kdyby byla nová okna, nové podlahy, nebo jiná barva stěn, byt by šel na dračku. Opak však může být pravdou. Opravy a rekonstrukce se vyplatí důkladně promyslet. Ne vždy je totiž velká rekonstrukce na místě a ne vždy se vyplatí. Co je tedy nejlepší? Nechat byt tak jak je? Celý ho zrekonstruovat? Nebo jen trochu na oko vylepšit?

Odborníci doporučují nepouštět se do velkých a drahých oprav. Nový majitel totiž můžře mít jiné představy. Rozsáhlé rekonstrukce se vyplatí jen tehdy, pokud je byt opravdu v dezolátním stavu, nebo pokud v něm hodláte bydlet i nadále a o prodeji uvažujete až v časovém horizontu několika let. Také je zbytečné vylepšovat byt mladší deseti let. Jejich ceny jsou nastaveny tak, že se u nich počítá s okamžitým bydlením bez nutnosti dalších investic.

Co je třeba vždy?

Nejdůležitější bývá první dojem. Proto se doporučuje odklidit všechny osobní věci, hlavně z koupelny a ložnice.

03

Dále je důležitý úklid, aby bylo v domě čisto a voňavo. Pak umýt okna, pořádně vydrhnout parkety, případně byt vymalovat.

Pak je dobré opravit rozbité věci, třeba vyměnit prasklé dlaždice, nebo vyměnit nesvítící žárovku. Pokud prodáváte rodinný dům, je dobré natřít plot, posekat trávník, zalít květiny. A také uklidit okolí před domem. V čistém a provoněném domě se kupující bude cítit lépe. Dobré je také navodit domáckou atmosféru. Dobrá je čerstvě uvařená káva, která provoní celý dům.

Nevíte si se změnou rady? Je tady Home Staging

ar125887339672256Pokud v bytě není nutná velká rekonstrukce, pomůže home staging – služba bytvých designerů a aranžérů. Ti zreorganizují byt či dům. Hlavní je v Home Stagingu ukázat prostor. De-cluttering, tzv. odstranění věcí z prostoru je tou nejpodstatnější činností v home stagingu. Prostor se zbaví velmi osobních detailů a navodí tak moderní pocit a představu, že v tom bytě by kupec byl šťastný a mohl by tady bydlet. De-cluttering se řídí heslem méně je vždy více.

Ceny za základní konzultaci se pohybují od tří tisíc korun. Další ceny se řídí velkostí a stavem nemovitosti. Součástí nabídky jsou i profesionální snímky nemovitosti, v některých případech i výmalba a stěhování. Případně si může klient zapůjčený nábytek odkoupit.

Rady na závěr

Co udělat před prodejem:

 • uklidit a vyvětrat
 • odstranit osobní věci
 • postarat se o balkon, lodžii, sklep, zahradu a další prostory
 • opravit drobné nedostatky a detaily
Co nedělat před prodejem:

 • nepouštět se do drahých oprav, úprav a přestaveb
 • nekupovat nové dražší a luxusnější věci
 • nechat dům ladem, nestarat se o něj (postačí občas jít do domu uklidit, zalít a posekat trávník)

 

Co je to home staging?

Profesionální příprava a prezentace nemovitosti na prodej nebo pronájem. Služba vznikla v USA v 80. letech a rychle se rozšířila po celém světě.

Co dále nabízí:

 • odvoz a uskladnění nábytku a osobních věcí do skladu s nonstop ostrahou
 • zapůjčení nábytku a dekorativních předmětů po dobu prodeje nemovitosti
 • tipy a rady, kde výhodně nakoupit bytové doplňky nebo nábytek
 • kontakty na spolehlivé řemeslníky, kteří mohou provést drobné úpravy

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response