Z nabídky bílých jogurtů v obchodech jsem v poslední době hodně zklamaná, především když je příliš řídký a má prodlouženou záruku tak, že už ani nemůže být živý. Proto jsem si už před lety začala dělat jogurt domácí.
Jeho příprava není nijak složitá, navíc při správném postupu budete mít jogurt krásné hustý, takže se bude lžící krájet, nepoteče vám. Prostě přesně ten, o němž se píše, že je to jogurt řeckého typu.
Příprava domácího jogurtu
Aby se jogurt povedl i bez drahého jogurtovače, potřebujete mu zajistit stabilní teplotu, ale tak nízkou, aby se živé jogurtové kultury neuvařily.
Na čtyři poctivé porce jogurtu budete potřebovat:
- 1 litr mléka, klidně může být plnotučné
- 1 malý bílý jogurt s živou kulturou (ideálně ten ve skleničce, ale sami víte, který vám chutná)
Postup:
Mléko v hrnci dáme na sporák a pomalu uvedeme do varu. Ve chvíli, kdy se mléko začne vařit, nechte ho ještě asi 5 minut probublávat. Díky krátkému povaření se můžete těšit na opravdu hustý výsledek.
V druhém kroku je potřeba mléko zchladit na 40° C. Můžete počkat, až vychladne samovolně, ale to trvá dost dlouho. Pro ty kdo spěchají mám tip: nalijte do nádoby větší, než je hrnec s mlékem, studenou vodu, případně ještě dosypejte led. Protože se mléko ochladí dost rychle, je nutné jeho teplotu hlídat. Při nižší teplotě se totiž nebudou množit jogurtové bakterie a jogurt nevznikne.
Jogurt musí zrát
Do vychladlého mléka přidejte koupený jogurt a pořádně rozmíchejte. Hrnec pak zabalte do peřin, nebo ho dejte k topení, prostě mu musíte zajistit dostatečnou teplotu na zrání. Velmi dobrý způsob, jak zajistit budoucímu jogurtu stálou teplotu, je elektrická trouba.
Vyhřejte ji na 70° C, vypněte a dejte do ní hrnec s vlažným naočkovaným mlékem. Tam si do rána může krásně zrát. Hotový jogurt si přendejte do sterilizovaných skleniček s víčkem a dejte je do ledničky. V chladu jogurt ještě víc zhoustne a výsledek bude dokonalý.