close
Komerční články

ČNB nová pravidla – co si mohou banky účtovat?

Česká národní banka upravila pravidla spojená s tím, co vše může poskytovatel hypotéky svému klientovi naúčtovat. Díky tomu lze ušetřit nemalé peníze.

Mít hypotéku je vždycky břímě. Každoměsíční splácení a strach o to, co přijde, pokud nebudete zvládat splácet nebo se stane jiná neočekávaná událost. Když se vám tedy naskytne možnost hypotéku předčasně splatit, jen málokdo by ji nechtěl využít. Zbavíte se finanční závislosti a budete mít možnost konečně zažít pocit, že žijete ve vlastním. Podmínky hypotéky jsou někdy natolik matoucí, že si možná ani netroufáte o předčasném splacení uvažovat. Česká národní banka vydala jasná pravidla toho, jak má předčasní splacení fungovat a vy už nemusíte tápat v tom, na kolik vás předčasné splacení vlastně přijde.

Výhody pro klienty

Dobrou zprávou je, že nová pravidla významně nahrávají klientům. Pokud budete chtít splatit hypotéku sjednanou po 1. prosinci roku 2016, může vám banka nově naúčtovat převážně náklady administrativního charakteru. Namísto tisíců korun tak půjde spíše o stovky. Banka může účtovat pouze tzv. účelně vynaložené náklady, což se nyní podle výkladu ČNB má chápat značně jinak než doposud. Mezi takové typické náklady může patřit například:

  • plat zaměstnance, který žádost zpracovává
  • poplatky za katastr
  • poštovné, tisk či spotřebované kancelářské potřeby.

Nový výklad zákona tak možná udělá řadě finančních institucí čáru přes rozpočet. V poslední době začaly banky lákat klienty na dlouhé fixační doby (někdy až 10 let). Nyní si to ale možná rozmyslí, protože to pro ně představuje velké riziko ušlých úroků. Reakcí také může být to, že vás hypotéka bude stát zase o něco víc. A to buď v rámci poplatků nebo i kvůli vyšším úrokům.

Snazší splacení i orientace v poplatcích

Pro stávající klienty bank se však jedná o výrazné zlepšení i zjednodušení celé situace. Pokud se totiž dnes podíváte prakticky do jakéhokoliv ceníku banky a chcete zjistit, na kolik vás předčasné splacení přijde, nezjistíte prakticky nic. Najdete jen obecné formulace, které vám ale k výpočtu konkrétní částky nijak nepomohou.

Jak je to se splacením zdarma?

Stále platí stávající pravidla ohledně předčasného splacení zdarma v případě vážné nemoci, úmrtí nebo na konci fixace. Stejně tak lze jednou ročně bezplatně splatit až čtvrtinu celkové výše hypotéky. Pokud člověk prodává byt či dům zatížený hypotékou nesmí mu banka účtovat více než jedno procento a maximálně 50 tisíc korun ve zbytku úvěru.

Kalkulačky pomohou

Pokud uvažujete o změně hypotéky nebo plánujete financování nákupu či stavby nemovitost, může vám při výběru dobře posloužit řada kalkulaček, které výpočet hypotéky usnadňují. I díky tomu se budete moci rozhodnout správně a informovaně. Díky České národní bance také budete mít větší jistotu ohledně předčasného splacení, což může alespoň trochu kompenzovat současné složitější podmínky pro získání hypotéky. A až čas ukáže, jak se k těmto novým pravidlům postaví konkrétní finanční instituce.

The author Jaroslav

Leave a Response