Je jedno, jestli vám rostou na zahrádce nebo je sbíráte na vycházce do přírody, maliny se svou úžasnou chutí patří k létu stejně jako sluníčko a koupaliště. Jestli si tu nádhernou vůni a chuť léta chcete uchovat na později, nasbírejte si těch malin víc a připravte si lahodný malinový džem.
Džem můžete připravit buď tak, že si rozvaříte celé ovoce, které následně můžete přecedit, abyste se zbavili semínek, nebo je v zavařenině nechat, pokud vám tam nevadí. Druhý způsob je sice o trošku pracnější, výsledek je ovšem bez semínek, takže si džem můžete schovat i na slepování vánočního cukroví. Vtip je v tom, že si z malin nejprve vylisujete šťávu a teprve z ní připravíte džem.
Jak na výrobu džemu
Připravíme si:
- 1 kg malinového pyré
- 0,5 kg želírovacího cukru (pokud trpíte cukrovkou, použijte ten pro diabetiky), nebo 500 g cukru krystal a 1 balíček Pektogelu
Do hrnce si dáme vylisované maliny a asi pět minut je povaříme. Potom přidáme želírovací cukr a mícháme tak dlouho, až se všechen rozpustí. Společně ještě asi tak tři minutky povaříme a odstavíme. Není nutné vařit déle, aby džem zhoustl, jen byste se připravili o mailové aroma i svěží barvu. Takto připravený džem v pohodě ztuhne díky přídavku želírovací složky v cukru.
Hotovou zavařeninu nalijte do vypařených uzavíratelných skleniček a pevně uzavřete víčkem. Sklenice otočte dnem vzhůru, aby se víčka dobře zatáhla. Je lepší si na džem připravit menší skleničky (například od jogurtů), máte jistotu, že džem po otevření spotřebujete dřív, než by začal plesnivět.
Chutné varianty
Do malinového džemu můžete přidat lžičku kyseliny citronové nebo šťávu z celého citronu, výsledek bude pikantnější.
Při přípravě džemu můžete do pyré dát 8 lístků máty nebo meduňky a vařit společně s bylinkami. Ty vyndáte až před slitím do skleniček.
Jestli máte malin málo, nastavte je jiným ovocem, například malinovo třešňový džem je velice dobrý.