Právě teď je čas myslet na ořechový likér neboli ořechovku. Ta se totiž připravuje z ořechů v takzvané mléčné zralosti, tedy v době, kdy jsou ořechy ještě měkké v zelené slupce. Ty se dají sklízet jen několik dnů v roce během léta.
Jemný ořechový likér podporuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu a chutná především dámám, i když ani muži sklínkou nepohrdnou. Jestliže tedy máte letos vlašák obsypaný plody, rozhodně zkuste nějaké natrhat a pustit se s námi do přípravy ořechovky.
Jak na dobrou ořechovku
Pravidelní výrobci mají jistě svůj rodinný recept, který se ještě může v na Moravě lišit od toho českého, každý ořechový likér ale vzniká ze zelených vlašských ořechů.
Co všechno budete potřebovat:
- 1 kg zelených ořechů v mléčné zralosti
- 1 l tuzemáku nebo vodky
- 500 g krupicového cukru
- 0,5 l vody
- 5 hřebíčků
- kousek skořice
- špetka strouhaného muškátového oříšku
- 1 lžíce kandované citrusové kůry
Postup:
Ořechy nakrájejte na čtvrtky nebo na plátky, nasypte do třílitrové zavařovací láhve, přidejte koření a zalijte vodkou nebo tuzemákem. Sklenici uzavřete a ořechy nechte v teple asi 6 týdnů macerovat. Po této době výluh sceďte přes síto, tmavou tekutinu vlijte zpět do láhve a přidejte cukerný roztok (v půllitru vody svařte 500 g pískového cukru a nechte ho zcela vychladnout). Promíchejte ho s alkoholovou částí a nechte další měsíc stát.
Potom likér slejte do lahví, uzavřete a nechte v chladu, například ve spíži nebo ve sklepě, ještě nějaký čas uležet. Vhodné by bylo nechat ho ustát nejméně do vánočních svátků nebo dokonce do jara, dá se ale předpokládat, že ho budete chtít vyzkoušet mnohem dřív.
Obměny:
Rozdíly bývají především v použitém koření. Někdo nedává muškátový oříšek, jiný zase naopak přidá pár kuliček jalovce. Místo kandované citronové kůr je možné přidat čerstvou – asi z poloviny citronu. Výběr koření tedy ponecháme zcela na vaší chuti.