close

Uprostřed horkého léta se nám nechce trávit čas u trouby a péct moučníky, mnohem rychlejším dezertem jsou osvěžující ovocné saláty. Využijete na ně úrodu ze zahrádky a dopřejete si spoustu zdravých látek a vitamínů.

Připravit ovocný salát z jahod není nic složitého, stačí jen smíchat je s dalším ovocem a zálivkou připravenou buď z citrusové šťávy a medu, nebo do ní přidáme smetanový jogurt a ze salátu se stane plnohodnotná letní svačinka. Pokud jde o ovoce, které se dá vhodně skombinovat s jahodami, doporučujeme něco z exotické nabídky (ananas, mango, žlutý meloun, kiwi, banán) a letní ovoce, jako jsou meruňky, broskve, borůvky. Nic nezkazíte ani letním jablkem.

Barevný salát s jahodami

Skutečnou vitamínovou bombou plnou antioxidantů a důležitých výživných látek je ovocný mix, na který budete potřebovat:

  • jahody
  • borůvky
  • kousek ananasu nebo pár lžic kompotovaného
  • meruňky
  • kiwi

Jahody nakrájíme na čtvrtinky, meruňky, kiwi a ananas na kostičky a spolu s borůvkami promícháme ve větší misce. Poměry neuvádíme, záleží na tom, kolik čeho máte právě po ruce. Důležité je, že ovoce bude tvořit barevnou mozaiku od žlutého ananasu, přes oranžové meruňky a červené jahody až k zelenému kiwi a modrým borůvkám.

Pro její zachování použijeme medovou zálivku. Tu připravíme tak, že 1 – 2 lžíce medu smícháme se šťávou z citronu nebo stoprocentním pomerančovým džusem. Promíchejte salát a dejte ho na hodinku do ledničky odležet a vychladit.

Pro zvýšení nutriční hodnoty můžete salát posypat mandlovými hoblinkami, případně ozdobit kopečkem čerstvě našlehané smetany.

Velmi zdravá svačinka

Tento barevný ovocný salát je plný látek, které prospívají našemu zdraví.

Borůvky jsou bohaté železo, hořčík, draslík,  zinek, mangan, měď a chrom. Pomáhají se střevní peristaltikou i s dezinfekcí trávicího systému. Jsou velmi vhodné pro diabetiky, protože snižují hladinu krevního cukru i cholesterolu a zlepšují vidění.

Díky obsahu kyseliny listové, mědi a kobaltu jsou meruňky ideálním ovocem pro bledé a chudokrevné lidi. Pomáhají odbourávat tuky a zpomalují stárnutí. Už tři meruňky vám pokryjí polovinu denní potřeby provitaminu A.

Tags : jahodový ovocný salátOvocný salát s jahodamisalát z jahod
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response