Na rozdíl od většiny ovocných stromů je prořezávání švestek poměrně komplikovanou záležitostí. Jednak proto, že slivoně mají křehké dřevo a větve obsypané úrodou mají tendenci se lámat, za druhé tyto stromy mají nejbohatší úrodu na větvích dvou a tříletých. Samotný postup prořezávání se od těchto skutečností odvíjí.
První rok po výsadbě
Hned, jak se objeví první pupeny na větvích, začněte s řezem. Předpokládáme, že jste si pořídili sazenici s nejméně metrovým kmínkem a teď začnete s jeho úpravou. Jednoroční sazenice mají pouze terminál bez větví. Ten se musí zkrátit asi o jednu třetinu, aby se později vytvořil metr vysoký kmen pro budoucí korunu. K prořezání švestky používejte ostré zahradnické nůžky, abyste stromek neporanili.
Řez ve druhém roce
Následující jaro ve stejnou dobu začneme tvořit základ koruny. Řez brzy na jaře nekomplikují listy a je dobře vidět, kde je potřeba zasáhnout. Necháme pouze 3 – 4 nejsilnější větve, ty zkrátíme minimálně o polovinu délky v závislosti na jejich tloušťce: slabší větvičky zkrátíme o něco víc, silnější naopak méně. Větve vybíráme tak, aby se výsledná koruna vyvíjela rovnoměrně do všech stran.
Řez švestky v dalších letech
Od třetího roku stromek už jen tvarujeme a korigujeme počet větví. Při řezu dodržujte několik osvědčených pravidel:
- Větve zkracujte jen asi o třetinu.
- Všechny větve směřující kolmo do nebes (tzv. vlky) odstraňte úplně.
- Zcela stříhat nebo řezat musíte také větve konkurující hlavní větvi.
- Zbavujte se větví pod ostrým úhlem, které by se stejně jednoho dne vylomily.
- Pokud větev nevytváří příliš ostrý úhel a chcete ji zachovat, můžete si ji tvarovat prostým zavěšením závaží. Jakmile se větev dostane mimo rizikový úhel závaží odstraňte.
- Korunu se snažte stříhat tak, aby šly větve mimo její střed. Plody totiž k dozrávání potřebují dostatek slunečního světla, v husté koruně by ho moc neměly.