I když, to není zrovna po všech stránkách nejideálnější, stále více lidí pracuje přímo z domova. Toto řešení, které je jakousi vychytávkou dnešní moderní doby s sebou pochopitelně přináší velké množství pozitiv, avšak jak již je nastíněno hned v samotném úvodu článku, nic není tak hladké, jak se zdá, takže pochopitelně objevíme i několik nevýhod! Mezi hlavní klady lze zařadit absenci cestování a do jisté míry volnější a pružnější pracovní dobu. Hlavním nedostatkem je potom především to, že protože jste doma, děláte obvykle více prací najednou, například vaříte, perete nebo něco uklidíte a tím se plně nesoustředíte. Chybí i sociální kontakt s ostatními lidmi. Pojďme se však nyní zaměřit hlavně na to, jak by měla ve vašem domě případná pracovna vypadat.
Existují v podstatě dvě základní možnosti, jak pracovnu pojmout. Ta první se bude hodit spíše do rodinných domků nebo prostornějších bytů. Jde totiž o samostatnou místnost, kterou je nutno pro pracovnu vyhradit. Ta je obvykle menších rozměrů. Co by v ní nemělo chybět? Samozřejmostí je pracovní stůl, na kterém bude umístěný počítač nebo notebook a další kancelářské vybavení. Pracovní stůl by měl obsahovat i zásuvky, aby se nemusel veškerý pracovní materiál povalovat po stole. Zapomínat by se nemělo ani na pohodlné sezení v podobě křesla a to už kvůli fyzickému zdraví. Sedíte-li za počítačem velkou část dne, mohou to při jeho podcenění záda určitě pocítit. Do pracovny se bude hodit i nějaký nábytek v podobě drobnějších skříní. Na podlahu je ideální krytinou například plovoucí podlaha, případně jednobarevný koberec. A jaké barvy stěn by měla mít pracovna? Rozhodně nějaké spíše monotónnější, v žádném případě se nebudou hodit křiklavé pestré barvy. Doporučujeme bílou, případně slabě oranžovou či jakoukoliv nenápadnou barvu. Pracovnu si můžete také vyzdobit, poohlédněte se po obrazech, dekoračních vázách nebo nějakých květinách. Rovněž ani akvárium není špatnou volbou. Pracovna by měla být v místnosti, kde je okno, ideální je výhled do zahrady, při kterém se můžete občas odreagovat a uvolnit.
Druhým, také velmi rozšířeným řešením domácí pracovny je tzv. pracovní koutek. Jde v podstatě o kousek místnosti, který je vyhrazen pracovnímu zákoutí. Pracovní koutek se nejvíce hodí v obývacím pokoji. Naopak v ložnici je vůbec nejhorší variantou. Pracovní koutek je možno oddělit dělící stěnou a to buď posuvnou, nebo pevnou, není to však podmínkou. Velmi dobrou alternativou, která je dnes standardně nabízena mnoha firmami, je záklopná obývací stěna. Znamená to, že v podstatě celý pracovní stůl nebo deska se dá kdykoliv zasunout nebo zaklopit do stěny a rázem tak nikdo neví, že na daném místě byl ještě před okamžikem nepořádek. Pracovní koutek se hodí hlavně tam, kde jsou minimální prostory pro volné místo, tedy třeba do panelových bytů. V žádném případě nesmí pracovní koutek narušovat styl celé místnosti, kde je umístěn, měl by působit přirozeně a pokud možno nenápadně!
Pokud jste i vy podlehli trendu této moderní doby a pracujete z domova, snažte se vaši pracovnu vybavit vhodnými bytovými prvky a nenechávejte ji bez povšimnutí. Kvalita a vzhled pracovního prostředí je totiž také velmi důležitá. V těchto konkrétních případech jste vlastně pánem realizace!