Šatna je v poslední době snem snad každé ženy. Obrovský úložný prostor, díky kterému by se udržel pořádek v celém bytě. Když máte šatnu, není třeba tolika skříní, polic a regálů a byt pak vypadá větší, uspořádanější a čistý.
Ze všeho nejdřív si položte otázku, zda vůbec šatnu potřebujete. Pokud máte v šatníku jen pár kousků, dva páry bot a žádné sezónní věci, není třeba pořizovat šatnu. V tomto případě je lepším řešením spíše větší skříň. V případě, že máte velkou rodinu, ráda nakupujete, nebo máte kopy věcí a nevíte, co s nimi, šatna se vám hodí.
Šatny mohou mít různé rozměry. Ideální je obrovská šatna, kam by se vešlo vše, co byste chtěli. Ale pokud máte malý byt, nezoufejte. I v malém prostoru se dá vytvořit šatna. Samozřejmě ne za každou cenu, pokoje nejsou nafukovací. Mít šatnu, ve které se ani neotočíte a kterou bude tvořit jedna skříň a jedna police, je zbytečnost. Ale namísto tmavého výklenku, nebo atypického prostoru se dá o šatně přemýšlet. V případě, že máte dostatečně velkou ložnici, se dá vybudovat nová příčka, která šatnu vytvoří.
Když už konečně máte vybráno místo pro šatnu, je důležité rozhodnout, jaký úložný systém použijete. Nejlevnější a nejméně náročnou variantou je policový systém. Obrovskou výhodou je, že věcí máte na očích. Nevýhodou však může být větší usazování prachu. Dalším řešením jsou vestavné skříně. Existuje nespočet variant těchto skříní – až ke stropu, atypických tvarů, s klasickým otevíráním, s posuvnými dveřmi, se zrcadlem…Nejvíce se používají skříně s posuvnými dveřmi, protože při otevírání nezabírají žádný prostor navíc. Uvnitř skříní pak mohou být police, šuplíky, či tyče na ramínka. Ideální je mít od všeho trochu – velkou skříň s posuvnými dveřmi a zrcadlem, police, věšáky, šuplíky i hluboké kontejnery.
Nezapomeňte na osvětlení. Dobrou volbou jsou žárovky přímo ve skříních, lépe uvidíte, co si berete a předejdete tak tomu, že si vezmete dvě různé ponožky. Jako doplňující pak zvolte c entrální světlo uprostřed místnosti.
Problémem jsou boty. Skladovat obuv společně s oblečením, nebo mít botník zvlášť? V mnoha amerických filmech jsou vidět šatny, kde je vše dohromady. I když moderní systémy nabízejí také pohlcovače zápachů do skříní, či vyhřívané regály a police, většina lidí volí raději botníky oddělené.
Důležité je také větrání. Šatna je většinou místnost bez oken a tak (i když v ní nebudete skladovat boty) by měla mít alespoň odvětrávání. Předejdete tak zatuchnutí a zápachům.
A nakonec, co s barvou? Nádech luxusu a elegance tvoří přírodní motivy, jako tmavé dřevo v kombinaci s béžovými stěnami, nebo světlejší dřevo s hnědými stěnami a zelenými doplňky. Naopak bílá barva je neutrální a zajistí otevření a prosvětlení prostoru. Posledním trendem jsou spíše tmavší dekory dřeva a tmavší stěny. V tomto případě je ale třeba zvýšit nároky na osvětlení. Pokud šatnu máte spojenou s dalším pokojem, volte stejné barvy. Červená ložnice s fialovou šatnou by asi nebyla tím, po čem toužíte.