Obliba starožitného nábytku poslední dobou enormně roste. Většinu lidí už omrzel jednotvárný design a nízká životnost skříní a stolů ze supermarketu. Pokud si nenecháte udělat nábytek na zakázku od truhláře, nemůžete počítat s tím, že vám stůl vydrží několik desítek let. U starožitného nábytku ovšem máte jistotu, že je vyroben z kvalitního dubového dřeva, protože už má za sebou více než 100 let existence.
Jak funguje nákup v Antiku?
Starožitný stůl je pouze jednou z částí prodejního portfolia specializovaného Antiku. Ten se zaměřuje především na prodej starého nábytku, ale také dalších drobných starožitností. K nim se řadí například historické hodiny, které se budou na starožitném stolku vyjímat. U hodin máte jistotu, že jsou v perfektním stavu, a navíc se mohou pyšnit původním hodinovým strojkem, s nímž nebylo nijak manipulováno. U bicích hodin si budete užívat stejného zvuku, jaký hodiny vydávaly před více než 100 lety.
Starožitné stoly jsou k dispozici hned v několika velikostech a designových provedeních. Vzhled pochopitelně závisí na období, v němž byl historický stůl vytvořen. Asi není třeba připomínat, že se jedná o perfektní řemeslnou práci. Originální stoly jsou do antiku dováženy z Holandska, Francie nebo Nizozemska. Pokud byste o nějaký z nich měli zájem, stačí kontaktovat vedoucího Antiku a domluvit se na osobní schůzce. Při ní si vybraný starožitný stůl prohlédnete – a bude-li všechno v pořádku, stůl je váš.
Na co si dát pozor u starožitného nábytku?
I když pochází starožitný stůl z 19. nebo 20. století, může vám při dobré péči posloužit ještě několik desítek let. Základní péče samozřejmě začíná pravidelným čištěním od prachu a dalších nečistot. Zapomeňte ovšem na použití vody a agresivních chemických prostředků. Jejich použitím naděláte více škody než užitku. Prach utírejte suchým hadříkem nebo prachovkou. U čisticího prostředku se přesvědčte o tom, že jej výrobce doporučuje k aplikaci na starožitný nábytek.
Jestliže byste na starožitném stole objevili zaschlou skvrnu, opět se vyvarujte použití agresivních čistidel. Nepoužívejte ani drátěnky či tvrdé kartáče. Jakékoliv ostřejší předměty totiž ve dřevě zanechají rýhu, což určitě nechcete. Starému dubovému dřevu nesvědčí ani vlhkost. Pokud se vám podaří na starý stůl něco vylít, neváhejte ani vteřinu a okamžitě se snažte dané místo pečlivě vysušit. Odolnost dřeva samozřejmě můžete zvýšit aplikací povrchové úpravy, což je nejčastěji lak nebo olej či včelí vosk.
Starožitný stůl může vypadat dobře i uprostřed moderně zařízené domácnosti. Doplňte jej o další historické předměty, jako jsou třeba hodiny nebo lampy – a vytvořte si v interiéru útulnou oázu klidu.
Zdroj obrázku:
{Slavun} / Shutterstock.com