Ještě donedávna bylo stavební povolení potřeba téměř na všechno. A doba vyřízení se protahovala za hranici únosnosti. V roce 2018 byl stavební zákon novelizován a v mnoha ohledenćh to soukromým stavebníkům zjednodušil. Ne na všechno je dnes stavební povolení potřebné, někdy stačí jen ohlášení stavby.
Stavební povolení už není požadováno při veškerých stavebních úpravách, protože vám bude ve většině případů stačit jen ohlášení stavby. Stavební povolení nebudete potřebovat například ani při stavbě rodinného domu nebo rekreačního objektu s podzemním podlažím o hloubce maximálně 3 metry a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Stavební povolení nemusíte vyřizovat ani v případě rozšiřování stávajícího rodinného domu do daných rozměrů, stejně jako při nutných terénních úpravách.
Jakou potřebujete dokumentaci
Pro ohlášení stavby i stavební povolení potřebujete v podstatě stejné dokumenty, liší se jen doba vyřízení. Jedním z nejdůležitějších dokumentů je územní souhlas. O územní řízení žádáte na příslušném stavebním úřadu. Pro řízení potřebujete:
- vyplněnou žádost o územní řízení
- výpis z katastru nemovitostí nebo kupní smlouvu
- technický popis stavby včetně projektové dokumentace
- situaci v měřítku katastrální mapy
- stanovisko odboru životního prostředí
- stanoviska vlastníků veřejné a technické infrastruktury kvůli napojení (plyn, vodovod, elektrická síť)
Teprve s územním souhlasem žádáte stavební povolení nebo jdete ohlásit stavbu. Kromě toho potřebujete v podstatě totožné dokumenty, jako jste potřebovali pro územní řízení, jen k nim vyplňujete jiný formulář, ten najdete v příloze č. 9, vyhlášky č. 503/2006 Sb. Pro stavební povolení je ovšem zcela zásadní projektová dokumentace. Její zpracování je ošetřeno vyhláškou č.499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, proto ji svěřte skutečně odborníkům.
Jestliže máte pohromadě opravdu všechny potřebné dokumenty, má stavební úřad ze zákona lhůtu na vyjádření 30 dní. Jen málokdy se to ale povede hned na první dobrou, proto žádejte s předstihem a se obrňte trpělivostí.