Potkan nás, navzdory všeobecně rozšířenému názoru, v našich obydlích příliš často nenavštěvuje. Má raději vodní toky, kanalizaci, různá hnojiště, ve městě se často zdržuje u popelnic a kontejnerů na odpad. Do sklepů je zažene jen zima, zvlášť když tam navíc najdou snadno dostupný zdroj potravy.
Zatímco myši jsou v našich příbytcích jako doma, na potkana narazíme opravdu jen za pro něj příznivých podmínek. Jestliže se do našeho sklepa nastěhuje, vypudíme ho tak, že mu tyto podmínky změníme.
Co potkanům vadí
Nejjednodušším způsobem, jak držet hlodavce, a tedy i potkany, v uctivé vzdálenosti, je pořídit si kočku nebo kocoura. V ideálním případě začne lovit, ale i kdyby neměla o lov hlodavců zájem, už jen samotný pach kočky je odrazuje. Potkani jsou kromě pachů citliví i na zvuky. Ultrazvukové odpuzovače toho využívají a vysílají zvuky na frekvenci 3 000 – 45 000 Hz, které jsou pro potkany nesnesitelné a prostor raději opustí. A samozřejmě jim bude vadit, když nenajdou žádnou obživu. Z toho vyplývá další snadné řešení: potraviny skladujte tak, aby na ně žádní hlodavci nemohli.
Potkan v domě
První, co nás nejspíš napadne, je nakladení pastí. Ne, že by to bylo úplně marné, ale potkan je velmi inteligentní zvíře, proto nebuďte zklamaní, jestli se k nim ani nepřiblíží. Stejně tak v případě otrávených nástrah je dost nedůvěřivý a ji vyzkoušet nejprve “ochutnávače”. Z této skutečnosti vychází nové přípravky na hubení potkanů – různé účinné pasty (Rodicum, Gardentop a jiné), které potkanům chutnají, mají oddálený účinek a likvidují potkany bezbolestně, takže ti otrávení neupozorní ostatní na nebezpečí. Výhodou této nové chemie na hubení potkanů je i skutečnost, že ke konci otrávení jedinci vyhledávají otevřené prostory, protože se jim nedostává vzduchu. Tak se nemůže stát, že by vám některý z nich uhynul na špatně přístupném místě v domě a dlouhé dny tam nepříjemně zapáchal.