close

Přijdeme domů s taškami plnými nakoupených potravin a naše cesta automaticky míří k ledničce. Víte ale, které ovoce a zelenina do ledničky vůbec nepatří?

Díky moderním ledničkám vydrží nakoupené potraviny mnohem déle čerstvé, než tomu bývalo dřív, musíme je ale uchovávat v odpovídajícím obalu či nádobě a na správném místě. V různých částech chladničky jsou totiž jinak vysoké teploty.

Objevte nulovou zónu

V ledničkách, kde se ve spodní části pohybuje teplota kolem nuly, se výborně daří uchovat syrové maso a ryby, které v mrazáku ztrácí chuť, zatímco tady vydrží v nezměněném stavu až dva dny.

Syrové maso také potřebuje nižší vlhkost, takže ho ukládáme do pevně uzavíratelných obalů či dóz. I když potraviny před ukládáním do ledničky nemyjeme, maso naopak vyndáme z obalu a umyjeme vždy před uskladněním v ledničce.

Většina plodů v chladu zpomalí zrání

Jestliže si dáte zeleninu či ovoce do ledničky,proces jejich zrání a tím i trvanlivost se prodlouží. Proto je dobré uchovávat většinu čerstvě utržených plodů v ledničce. U ovoce ale buďte opatrní, ať to s chladem nepřeženete, příliš nízká teplota může enzymy podněcující proces změkčení, tedy i sládnutí ovoce, úplně zastavit. A často drahé ovoce nám pak už vůbec nechutná.

Zpomalení zrání oceníme hlavně u listové zeleniny, jestliže nejsme schopní ji ihned zpracovat, Také jahody, rybíz, květák, brokolice, kukuřice nebo houby vydrží déle, pokud jim dopřejeme teplotu jen kolem 4 – 5 stupňů. Tropické ovoce neukládejte na místa s teplotou nižší než  10° C, tato teplota postačí i rajčatům, dýni či zázvoru..

Co do lednice nepatří

Brambory, cibuli nebo česnek do chladničky neukládejte nikdy. Opatrní buďte také u plodin, které produkují etylen,  jako jablka či avokádo,aby neurychlili proces zrání a nezpůsobovali hnilobu ostatních plodin. Kořenová zelenina naopak ledničku nepotřebuje. Pokud ji máte zrovna plnou, můžete mrkev nebo celer uchovat v bedýnce s pískem naspod spíže nebo ve sklepě.

Tags : jak uchovat potravinyskladování potravinskladování v ledničce

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku