close
Komerční články

Chcete snížit výdaje za domácnost? 6 tIpů na úspory za energie

Účty za energie neplatí rád nikdo z nás. Kromě větších zásahů do bydlení se dají výrazně omezit i jednoduchými každodenními návyky v domácnosti. Podívejte se na tipy, jak úsporněji vařit, prát nebo topit.

1.   V kuchyni plánujte a přemýšlejte

Spontánní vaření má svoje kouzlo, na peněženku ale zrovna dvakrát magicky nepůsobí. Finančně se víc vyplatí vařit alespoň na dva dny dopředu. Hrnce by taky měly být pokud možno stejně velké jako plotýnky. Nezapomeňte používat poklice a elektrický sporák se nebojte vypnout i o několik minut dřív a nechat jídlo “dojít”.

2.   Nakupte tlakový hrnec

Peníze i čas můžete zkusit šetřit tlakovým hrncem. Hovězí maso v něm změkne až několikanásobně rychleji než při běžném dušení. Moderní “papiňáky” jsou navíc bezpečnější než jejich předchůdci, takže se při vaření není čeho bát.

3.   Spotřebiče využívejte na maximum

Po jídle nezapomeňte umýt všechno nádobí. Samozřejmě v co nejvíc naplněné myčce. Stejně tak pračku nebo sušičku vždy zapínejte, až když se vám je podaří zaplnit. Prát pokaždé jen pár kusů prádla přeci není tak nutné, nebo snad ano?

4.   Sprchujte se

Nejen, že je sprchování zdravější a rychlejší než koupel. Vaší vodovodní baterií při něm proteče mnohem méně vody, což se v ročním souhrnu výrazně projeví na účtech za vodné i za ohřev vody teplé.

5.   Zásady pro správné topení

Nepřetápějte zbytečně místnosti. V obytných místnostech stačí topit na 20 °C, pro zdravý spánek v ložnici i o 3 °C méně. Pokud za radiátory umístíte izolační folie, zvýšíte tím teplotu místnosti až o 3 °C. Už snížení o jeden stupeň přitom obnáší úspory energie asi kolem 6 %.

6.   Změňte dodavatele energií

Možná už to s některými úspornými opatřeními dávno zkoušíte a stále přitom platíte víc než musíte. Změnu dodavatele energií dnes zvládne úplně každý, a to z pohodlí domova.

Který dodavatel je pro odebírání energií do domácnosti nejvýhodnější? Ve srovnání nezávislého magazínu dTest zabodovala česká firma Carbounion. Co na možnost přejít k levnějšímu dodavateli říkáte vy?

Marks

The author Marks

Leave a Response