close

Jestliže si chceme pojistit domácnost, potřebujeme mít základní zabezpečení bytu proti vloupání. Jedním z povinných prvků jsou bezpečnostní dveře, které mají zabránit vniknutí cizí osoby v maximální možné míře.

Pořídit si správné bezpečnostní dveře je důležité nejen pro pojišťovnu. I my máme mnohem větší klid, když víme, že se k nám domů nikdo nepovolaný nedostane. Pojďme si tedy vyjmenovat parametry, podle nichž vybereme dobře.

Bezpečnostní třída

Toto kritérium označuje, co musí dveře vydržet při případné snaze o překonání zlodějem a jeho nářadím. Obecně vzato, čím vyšší bezpečnostní třída, tím lépe. U domovních dveří vybíráme 3. nebo 4. třídu (RC3 – RC4), dohromady jich známe šest.

Bezpečnostní prvky

I tady platí, že čím více zabezpečovacích prvků dveře mají, tím obtížnější bude jejich překonání a tím větší bezpečí a jistotu nám poskytují. Mezi ně patří především pevný ocelový skelet dveří, měly by být celokovové a dvouplášťové, s příčnými a vodorovnými výztuhami, které jsou k sobě pevně svařené. Dále je důležité  důmyslné zamykání, je dobré mít víc než jeden bezpečnostní zámek.

K novým dveřím nové zárubně

Zárubeň by měla být zesílená v místech zámku a měla by mít více jistících bezpečnostních bodů. Dveře jsou v ní jištěné čepy, které jsou buďto pasivní (nepohyblivé, ochrana proti vysazení v odemknutém stavu), nebo aktivní – spojené s uzamykacím mechanismem, do otvorů v zárubni se zasouvají po otočení klíčem v zámku. Ve 4. bezpečnostní třídě může být až 21 jistících čepů.

Izolace a další vlastnosti

Kvalitní dveře dobře izolují nejen proti úniku tepla, ale také proti okolnímu hluku. Jsou ovšem i další nadstandardní vlastnosti, díky nimž může být výběr dveří snazší, například sjednocení klíčů, omezovač otevírání a nebo elektronické zabezpečení. Můžete si pořídit i protipožární dveře, tam jsou možná ale vysoké náklady zbytečné. Často stačí jen protipožární pásky. Jestliže se ale rozhodnete do dveří investovat, vybírejte podle celistvosti a izolace (EI), tento parametr určuje, jak dlouho dveře odolají plamenům. Kvalitní vydrží nejméně 30 minut.

Tags : bezpečnostní dveřeprotipožární dveřezabezpečení bytu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response