close

Úklidový speciál III. díl – UMÝVÁME OKNA

fenster putzenZákonitě platí, že když umyjeme okna, začne pršet a celá práce přijde nazmar. Umýt správně okna tak, aby byla skutečně čistá, je opravdová věda. Každá hospodyňka má svůj způsob, ale ne vždy dosáhne touženého výsledku. Věděli jste, že profesionálovi trvá necelých deset minut umýt jedno velké okno? Tak proč bychom se my s tím měli tak dlouho trápit?  Vyzkoušejte naše jednoduché triky, jak udržet okna lesklá a bez čmouh! V našem úklidovém speciálu přinášíme rady, které vám neudělají díru v peněžence a nezaberou příliš času.

Pokud u vás platí pravidlo „okna dvakrát ročně“, po zimě jim věnujte speciální péči. Nejprve bychom měli sundat žaluzie, záclony a závěsy a vše pořádně vyprat či umýt. Péče o okna znamená také otřít rámy oken, parapety a to zevnitř i zvenku. Na mytí oken můžeme použít univerzální přípravky nebo speciální prostředky, které se přidávají do vody nebo aplikují přímo na skla. Doporučujeme používat vlažnou vodu a hadry k otírání ze savých materiálů, které nepouštějí chloupky. Vhodné jsou například jelenice, přírodní či uměle vyrobené. Okna by se neměla omývat, když na ně svítí sluníčko. Čističe rychle uschnou a nám zůstanou nevzhledné čmouhy. Existují také přípravky k odpuzení vody, které obsahují alkohol či tensidy, jenž se používají také jako leštidla do myček. Zmiňované látky snižují povrchové pnutí vody, a proto voda z oken steče dolů. Na trh se přicházejí také přípravky s obsahem zázračných nanočástic, které na skle vytvoří rovnoměrnou ochrannou vrstvu a po dešti nezůstanou žádné stopy. Přípravky s nanočásticemi mají mnohem delší životnost a vydrží na oknech i několik měsíců. Ceny se pohybují téměř na stejných částkách jako klasické přípravky na okna, od padesáti do sto padesáti korun.

streifenfrei-fenster-putzenStále se vám do toho nechce? Máme pro vás ještě jeden tip. Okna si můžete nechat umýt úklidovou firmou, která má patřičné zkušenosti a ten pravý grif na vyleštěná skla. Cena se pohybuje většinou kolem deseti až dvaceti korun za metr čtvereční, ale je třeba počítat tuto cenu dvakrát, protože okna se myjí z obou stran. Pokud si budete hledat úklidovou firmu, nezapomeňte se zeptat na dopravu, ta je totiž také často připočítávána ke konečné ceně.

Tags : úklid
Jana Tarabčáková

The author Jana Tarabčáková

Leave a Response