Terakota je samozřejmě pálená hlína červenohnědé barvy. Tedy vypalují se až výrobky z této hlíny, například cihly. Terakota je samozřejmě i právě ta specifická barva, která se vrací do módy nejen v podobě pálených cihel a květináčů.
Barva terakota je po letech zase na výsluní. Naposledy se výrazně prosadila v bruselském stylu v druhé polovině 20. století (a také v období socialismu). Dnes se k této zemité teplé barvě bytoví designéři s oblibou vrací, protože dokáže skvěle proteplit atmosféru minimalistického interiéru.
Terakota jako materiál v interiéru
Přiznané cihly a obklady, které je napodobují, jsou trendy už několik posledních let. Ano, terakota se nám plíživě vrátila do našich domů i bytů a pohodlně se usadila. Jednoznačnou výhodou terakoty coby materiálu je její trvanlivost, zvýšená díky vypálení. Ale ne jen na stěnách se terakota uplatní. Úchvatně vypadá i terakotová podlaha, především rustikální styl nebo zařízení ve stylu provence tento druh podlahy velmi vyzdvihne. Terakotová dlažba působí honosně a trochu probouzí vzpomínky na dovolenou u Středozemního moře.
Z terakoty se v interiéru uplatní i řada užitných i dekorativních ředmětů. Za všechny jmenujme klasické květináče a další nádoby na pěstování zeleně v bytě i v zahradě či na terase.
Terakota jako barva v interiéru
Jestliže chcete oživit a proteplit poněkud sterilní minimalisticky zařízený interiér, volte dekorace i textilie v červenohnědém odstínu pálené cihly. Opravdu unikátní využití terakoty je například nádobí, osvětlení a různé stolky či taburety s keramickými prvky. Kreativite se meze nekladou. Terakota se uplatní všude tam, kde potřebujete interiér proteplit a zútulnit. Má v sobě nostalgii minulých časů i potenciál být hitem moderního bytového designu. A jestli přemýšlíte, s jakou jinou barvou se dá kombinovat, zcela jednoznačně si rozumí s bílou. Opravdu originální kombinace je ovšem s barvou roku 2020 podle Pantone – klasickou modrou (classic blue 19-4052).