close
shelves-4032134_640

Když se řekne retro, myslíme na něco z minulosti, co se ale zase vrací. Retro styl bydlení je taková malá oslava všeho, co se v historii povedlo. Co vzbuzuje lehkou nostalgii, vzpomínky na něco hodně milého. 

V dnešní době se bytový design v retro stylu vrací do několika významných epoch. Jsou to 50. a 60. léta (především ta americká), v našich podmínkách také prvky z období socialismu (po něčem se nám občas zasteskne). K dalším oblíbeným retro výletům patří enkovský styl nejen našich chalup, ale také francouzské Provence. 

Americká padesátá a šedesátá

Jistě to znáte z obrázků na šťastnou americkou domácnost: nažehlená hospodyňka v babydoll šatech a zástěrkou přes ně, s perfektně vybavenou kuchyní a útulným obývacím pokojem. Do dnešního interiéru si z té doby přenášíme právě ty úžasné retro kuchyňské spotřebiče. V čistých minimalistických liniích perfektně vyniknou zaoblené hrany a široká paleta barev topinkovačů, kávovarů i lednic. A nezapomeňte, že právě v té době se zrodilo art deco, populární dodnes.

Česko bruselské retro

Dodnes je ve světě uznáván perfektní bytový design českých návrhářů z EXPO Brusel 1958. Je až nepochopitelné, že vznikl v době tuhé kolektivní uniformity nejhoršího období socialismu. Přesto právě užité umění konce padesátých let se současným moderním vybavením bytů krásně koresponduje. Oblé čalouněné křesílko s dřevěnými nohami jako solitér uprostřed minimalisticky pojatého pokoje, barevné sklo, retro stínidla na lustrech i lampičkách, konferenční stolek ve tvaru trojúhelníku se zaoblenými rohy, textilie a tapety s velkými vzory, všechny tyto retro doplňky vytvoří právě ten váš osobitý styl.

Venkovské retro i ve městě

Zařídit si v rodinném domku kuchyň, jakou měla vaše babička, není problém. Přenést trochu nostalgie z dob našeho dětství tráveného u prarodičů na vesnici do městského bytu chce hodně citlivou ruku. Přesto je to možné. Proutěné košíky, porcelánové dózy na potraviny, naleštěný mosazný hmoždíř, to všechno do moderního interiéru hravě zakomponujete. Zvlášť, když vše podtrhnete kostkovanými závěsy v oknech či ručně háčkovanými záclonkami. 

Tags : nádech retro v moderním interiéruretroretro styl

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku