Dáváte si na svém trávníku záležet? Tak to možná víte, že si zaslouží vertikutaci, na níž je nyní ideální doba. Že nevíte, co to znamená a nikdy jste tento pojem neslyšeli? Nevadí, v článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
Vertikutace trávníku
Pojem vertikutace si můžeme představit jako provzdušnění. Jedná se tedy o takové provzdušnění, při němž dochází k odstranění tzv. trávníkových plstí (neshnilých travních vláken), plevele apod. Principem vertikutátoru je vytahání odumřelých částí rostlin, aby se do nových travních rostlinek dostalo mnohem více světla a živin.
Známky toho, že váš trávník volá po vertikutaci:
- Zemina je ztuhlá,
- trávník je neustále mokrý,
- místo krásné zeleně vykazuje trávník hnědé plochy,
- je plný starého listí, plevele a mechu,
- tu a tam na trávníku leží staré zbytky sečení z loňského roku.
Kdy je ten správný čas na vertikutaci?
Vertikutace by měla být prováděna dvakrát ročně. Pro první fázi je ideální období teď na jaře po prvním sečením. Pamatujte, že čím dříve, tím lépe, protože trávník bude mít tak dost času na regeneraci.
Druhá fáze vertikutace připadne na období raného podzimu (ideálně konec září). Je třeba nejdříve odstranit vše, co k vašemu trávníku nepatří, jako je listí, plevel apod.
Je také důležité zmínit, že vertikutace trávníku by se měla provádět minimálně dva roky až tři roky po vysetí travního semene. Dříve není nutná.
Jak vertikutace vypadá?
Někteří zahrádkáři pro vertikutaci jsou, jiní ji zase nedoporučují. Při vertikutaci jsou odstraněna stébla trávy s kořeny a trávník pak vypadá trochu uboze. Jenže už za tři týdny se trávník zregeneruje a nová tráva naroste. Díky vertikutaci tak především zamezíte napadení trávníku různými houbovými chorobami.
Zdroj foto: pixabay.com