Pořídíte si nová okna a po čase zjistíte, že se vám rosí. Stará okna sice netěsnila, ale nerosila se. Od nových jste rozhodně čekali víc. Jak je to možné? A co s tím?
Za to, že se vám nová okna rosí, může vzdušná vlhkost. Zamlžená okna jsou známkou toho, že vám super těsní, takže jsou naprosto v pořádku.
Kde se bere vzdušná vlhkost a co s ní
V různé koncentraci je vlhkost ve vzduchu stále. Její množství závisí na takových faktorech, jako je počet dýchajících lidí v místnosti, jestli se v místnosti suší prádlo, vaření, žehlení, vytírání podlahy nebo sprchování. Také květiny v bytě a jejich rosení zvyšují vlhkost v bytě.
To, že vzdušná vlhkost kondenzuje na okenní tabulce, která je o poznání chladnější než zbytek místnosti, je pochopitelné. Aby se okna nerosila, je důležité správně větrat. Správně znamená intenzivně několikrát denně. Tak, aby se vyměnil vzduch, ale neutíkalo teplo.
Odstraňte vše, co brání přívodu tepla k oknu
Není nutné víc topit, spíš zkontrolovat, jestli má teplý vzduch k oknu přístup. Překážet mu můžou záclony, závěsy i stažené žaluzie. To vše sice na okně vypadá pěkně, ale překáží teplu na cestě k oknu. Také hodně široký parapet nad radiátorem může být překážkou, stejně jako nábytek pod oknem, pokud máme podlahové vytápění.
Pokud se vlhkost sráží na okenní tabulce, má to celkem jednoduché řešení, pomůže větrání a lepší ohřev skla.
Když se okno rosí jinde než na vnitřním skle
Horší varianta je, jestli jste kondenzované páry našli v prostoru mezi skly. To už jde o závadu na okně. Může tam vnikat vzduch z prasklinky nebo je špatně utěsněný mezisklelní prostor. Pokud jste si okno nerozbili sami, reklamujte ho.
To udělejte i pokud se nejedná o orosený meziskelní prostor, ale o rám okna. V takovém případě musí přijít odborník a odhalit příčinu. Rám se sice možná také rosí špatným větráním, problém se ale může skrývat ve špatném osazení do zdi bez tepelné izolace a je nutné ověřit postup instalace.