close

Když se u vás jednou usadí, nechce se jim pryč. Octomilky (Drosophila), zvané také ovocné, vinné či kvasné mušky, mají neuvěřitelně dobrý čich a dokážou k vám přiletět z velké vzdálenosti. Stačí kousek nahnilého ovoce nebo pití rozlité na stole.

shutterstock_21494599

Proč se jim u nás líbí?

Jejich přítomnost je obtížná stejně jako komáří nálety. Hlavně v létě jim, často nevědomky, připravujeme lákavá pohoštění tím, že necháváme na stole misku s nepřebraným ovocem nebo jiné zbytky jídla. Octomilky milují sladké stejně jako kyselé, opravdovou lahůdkou je pro ně, když přezrálé nebo potlučené ovoce začne hnít a kvasit . Také nedopité ovocné šťávy, ale i pivo nebo víno je neomylně přiláká. Během několika dnů se pak dokážou pořádně rozmnožit.

Pastička, hypermangan nebo masožravá rostlina

Nejúčinnější zbraní proti octomilkám je generální úklid.

– Okamžitě zlikvidujte všechny volně ležící zbytky jídla, mohou být už plné nakladených vajíček. Nemusí to být jen ovoce, i ovocné koláče jsou pro octomilky velkým lákadlem

– Odpadkový koš ihned vyneste a pořádně umyjte zevnitř i zvenku.

– Nenechávejte na stole otevřené láhve s vínem, pivem a ovocnými šťávami. Radši je ihned uklízejte do ledničky. Pokud prázdné láhve nemůžete hned odnést, rozhodně je vypláchněte horkou vodou.

– Pracovní desku i stůl otřete roztokem hypermanganu, ten octomilkám nechutná. Pravidelně čistěte odpad ve dřezu, během léta mnohem častěji.

– Připravte octomilkám past: do vhodné nádoby nalijte trochu jablečného moštu, piva nebo podobné tekutiny, kterou mají octomilky v oblibě. Potom přetáhněte nádobu fólií a v ní udělejte několik drobných otvorů. Octomilky vlétnou za lákadlem dovnitř, ven už ale nemohou.

– Podle našich babiček je dobré na několik míst v kuchyni nastražit koření hřebíček. Ten jim, mrškám, nevoní.

– Originální a navíc dekorativní řešení může být masožravá rostlina. Například tučnice (Pinguicula) si na drobných protivných octomilkách ráda pochutná.

Pokud v létě nezapomenete na tato jednoduchá pravidla, octomilek se bát nemusíte.

Tags : jak na octomilkykuchynělikvidace octomilekoctomilkyúklid
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response