Situace, kterou zná úplně každý: uprostřed noci vás vzbudí nepříjemné svědění čerstvého štípance a když se pak pokoušíte znovu usnout, bzučí vám nad hlavou otravný komár. A je definitivně po spánku. Stejně nepříjemní jsou komáři v létě u vody i při večerních aktivitách, zvlášť když je vzduch poměrně vlhký (například po dešti). Jak se jim bránit, aniž bychom museli sáhnout po komerčních prostředcích plných chemie?
Komáři naštěstí nesnesou aroma některých běžně dostupných rostlin a látek, z nichž si můžete připravit domácí repelent. Příprava repelentu není nijak náročná a výsledek je zaručený. Výhodou je, že se obvykle jedná o byliny, které nám, lidem, naopak voní, takže je použití takových repelentů docela příjemné.
Domácí repelent z čerstvých bylin
Asi 200 g čerstvých bylin (rozmarýn, máta, libeček nebo levandule) zalijte jedním litrem horké vody a nechte vychlednout. Pak sceďte, přidejte 2-3 lžičky jablečného nebo vinného octa, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Repelent uchovávejte v lednici, v případě potřeby aplikujte na odhalená místa na těle každé 2 – 3 hodiny.
Domácí repelentní voda
Její příprava je ještě jednodušší. Do rozprašovače nalijte 100 ml převařené studené vody a nakapejte do ní 20 kapek rostlinné silice. Nejčastěji se používají levandulová, hřebíčková a mátová a je dobré použít jen jednu, nekombinovat je. Repelentem se postříkejte, než vyrazíte ven a rozprašovač si, pro jistotu, vezměte s sebou.
Domácí olejový repelent
Postup: do lahve s rozprašovačem nalijte asi 20 ml kokosového, mandlového, ale klidně i olivového oleje, přidejte 25 kapek rozmarýnového nebo levandulového esenciálního oleje a asi 200 ml převařené studené vody. Vše důkladně protřepejte a na jeden den uložte do chladu. Vznikne směs, která je nejen účinným repelentem, ale lze použít i přímo na ošetření komářího štípance.