close
indoor-4148891_640

Pořádná postel je základem kvalitního spánku. A kvalitní spánek je nezbytný pro zdraví člověka. Z toho je jasné, že pořídit si novou postel je velmi důležité rozhodnutí, k němuž se musí přistupovat zodpovědně.

Co všechno musíte při výběru postele zohlednit? Přísloví “Jak si kdo ustele, tak si lehne” má trvalou platnost. Aby se vám dobře spalo, docela určitě musíte zvážit, jaké rozměry postele potřebujete, jak musí být vysoká, aby se vám z ní pohodlně vstávalo, záleží na kvalitě materiálu a v neposlední řadě na výběru matrace a roštu.

Je lepší připlatit si za kvalitu

Na posteli byste opravdu neměli šetřit. Samozřejmě, pokud za vyšší cenu dostanete opravdovou kvalitu. Postel si obvykle kupujete na několik let a taky by měla něco vydržet, proto hodně záleží na kvalitě materiálu použitého na rošty, ale i na bytelný rám postele. Alternativou ke klasické posteli je postel kontinentální, což je opravdu prvotřídní spaní. Pravé kontinentální postele jsou vyšší a mají pružinovou základnu, tzv. box-spring. Ten umí optimálně rozložit váhu těla a poskytuje tak mnohem komfortnější spánek. To neznamená, že klasické postele nejsou dost dobré, jen opravdu velmi záleží na kvalitě materiálu i provedení.

Na velikosti záleží

Jestliže chcete spát nerušeně po celou noc, potřebujete mít na spaní pohodlí. Spát ve dvou namačkaní na posteli 140×200 cm vydržíte pár dní, ale s kvalitním spaním to nemá moc společného. V závislosti na velikosti místnosti, kde bude vaše postel stát, můžete vybrat ze dvou standardních velikostí: 160×200 cm a 180×200 cm, protože každý potřebuje mít na spaní dostatek prostoru. Pokud máte malou ložnici, zvažte raději úložné prostory pod postelí, abyste ušetřili prostor pro pohodlnou postel.

Kromě šířky je u postele důležitá také délka, protože není nic horšího, než když vám nohy čouhají z postele. Na pohodlné spaní byste měli mít postel cca o 20 cm delší, než je vaše výška. Jestliže jste trochu víc vyrostli, s trochou štěstí seženete postel o délce 210 nebo 220 cm.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku