Dnešní doba je typická vysokými nároky na výkon i čas, a to s sebou nutně nese také zvýšenou míru stresu a napětí. Obojí je nedílnou součástí našich životů v různých oblastech. Stresová zátěž se projevuje například únavou, bolestí hlavy, nevolností, podrážděností, nespavostí a mnoha dalšími negativními projevy.
Každý má příčinu stresu asi trochu někde jinde, ale bez ohled na původ je nutné naučit se se stresem vypořádat. Platí totiž, že chronický a dlouhodobý stres má na celý náš organismus velmi negativní vliv. Hrozí vám zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce, alergie, deprese nebo různá autoimunitní onemocnění. Jak tedy se stresem bojovat?
Dechové techniky
Stres a úzkost jsou obvykle doprovázeny mělkým dýcháním. Poté se ještě zhoršují fyzické potíže, proto je nutno naučit se ve stresové situaci dech zklidnit a prohloubit. Je celá řada metod, které se dají praktikovat, ale asi nejsnadnější je nadechnout se pomalu a hezky zhluboka asi tak sedmkrát až desetkrát za sebou. Díky tomu se uvolníte, dostatečně se vám okysličí krev a stres pomalu ustoupí.
Pohyb na čerstvém vzduchu
Pravidelné procházky jsou jednou z nejspolehlivějších cest, jak zvýšit svou odolnost vůči stresu. I jen půlhodinka denně venku na čerstvém vzduchu pomáhá proti depresím a celkově navozuje pocit klidu a pohody. Proto se zaměřte na to, abyste každý den aspoň chvíli strávili pobytem venku – nebudete litovat.
Chytří pomocníci
Proti stresu mohou pomoci i některé přírodní látky, které si zejména v posledních letech získávají stále větší pozornost. Je to například CBD nebo kratom. Jde o látky, které dovedou zajistit zvýšený pocit relaxace a uvolnit napětí celého těla. Červený kratom má pozitivní vliv na vaši náladu podobně jako třeba alkohol, ale na rozdíl od něj nevyvolává depresivní nálady, ani závislost či kocovinu. Je však nutné tyto látky užívat s rozumem a jen dle doporučeného dávkování, protože v opačném případě mohou mít i negativní efekt.
Všemocné bylinky
Podobně působí i některé bylinky. Teplý bylinkový čaj je tak ideálním prostředkem, jak snížit stres. Ve stresu či napětí se doporučuje pít zejména odvar z bylinek, jako jsou šanta kočičí, meduňka lékařská, mučenka, heřmánek nebo kozlík lékařský. Jsou to bylinky, které napomáhají organismu se lépe vyrovnat s fyzickou, ale i psychickou zátěží. Pomůžou vám lépe překonat návaly úzkosti či napětí, uvolnit se a opět získat ztracenou rovnováhu.
Hledejte, co na vás platí
Mimo výše zmíněných metod má každý obvykle také své vlastní aktivity, které mu dělají radost, pomáhají mu dostat se do dobré nálady, nebo si odpočinout. Ať už je to u vás setkání s kamarády, sport, aktivity se zvířaty nebo třeba kultura, využívejte těchto možností, kdykoliv se necítíte nejlíp a potřebujete trochu osvěžit tělo i mysl.
Zdroj obrázku: Pixabay