close
afrikány

Shaníte nenáročné okrasné květiny, které vám ozdobí zahrádku či okenní truhlíky od jara do podzimu? Sáhněte po afrikánech. Kromě krásného vzhledu jsou také užitečné.

Odkud pocházejí afrikány?

Afrikány pocházejí z Mexika a Guatemaly, kde je možné na ně narazit ve volné přírodě. Aztékové je využívali při různých obřadech, ale také v léčitelství a samozřejmě i k dekoraci. Pro afrikány se během let vžila řada dalších pojmenování. Kromě aksamitníků se o nich často hovoří jako o marigoldech, mexických měsíčkách a dokonce i afrických měsíčkách, zkráceně afrikánech.

Jak toto pojmenování vzniklo, když s Afrikou nijak nesouvisí a přirozeně se v ní ani nevyskytují, není zcela jasné. Do Evropy dorazily první afrikány přibližně před 400 lety a nyní je zcela běžné na ně narazit v zahrádkách i květinářstvích. Přestože se dělí na trvalky a letničky, v Česku se pěstují převážně jako letničky.

Léčebné účinky afrikánů

Aksamitníky nejsou pouze pěkné, ale také praktické. Aztékové si byli dobře vědomí jejich léčebných účinků. Kdy můžete po těchto pestrobarevných rostlinách sáhnout? Když vás trápí:

  • průjem
  • nechutenství
  • bolesti žaludku
  • plynatost
  • svalové křeče

Moderní lékařství tyto léčebné účinky aksamitníků potvrzuje, protože tyto rostliny v sobě obsahují karotenoidy.

Proč pěstovat afrikány?

Afrikány mají kromě řady léčebných účinků také jednu skvělou vlastnost – odhánějí komáry a dokonce dokážou před dalšími škůdci ochránit i vaše další rostliny. Dalším důvodem k pěstování jsou jejich nádherné květy, které rozzáří každý záhonek. Svůj důležitý význam mají afrikány také v potravinářství, protože se používají k výrobě barviva. Protože jsou jedlé, můžete je bez obav použít k ozdobení letních salátů či dezertů. A samozřejmě můžete využít i jejich léčebné vlastnosti.

Jak na správné pěstování afrikánů

Žlutě a oranžově kvetoucí aksamitníky ozdobí každý záhon i truhlík na okně. Pěstovat se dají samostatně, ale i ve společnosti dalších rostlin. S čím kombinovat afrikány? Chcete-li chránit svou úrodu zeleniny před škůdci, vysázejte afrikány k rajčatům. Díky své vůni odeženou mšice i háďátka a dokonce zamezí i vzniku plísní. Afrikány v truhlíku můžete umístit na okenní parapet s přímým sluncem, protože jejich listy ani květy se tím nespálí. Dalším vhodným stanovištěm pro afrikány je také polostín. Když už je řeč o jejich nádherných květech, ty odkvetlé rovnou odstraňujte.

Vhodná půda pro aksamitníky

Co se kvality půdy týče, afrikánům se nejlépe daří v humózní a dobře propustné. Dokonce si dokážou poradit s přemokřením i dlouhodobým suchem. Pokud tedy odjedete na dovolenou a nebudete mít nikoho, kdo by se vám o afrikány postarat, přečkají v krásném stavu do vašeho návratu. Afrikány zalévejte pravidelně a nejlépe až tehdy, kdy půda okolo nich zcela proschne.

Škůdci a nemoci

Afrikány jsou poměrně odolné a pravděpodobnost, že se u nich vyskytne nějaká choroba, je poměrně nízká. Nicméně pokud některá nemoc afrikány postihne, bude to buď šedá hniloba, listová skvrnitost nebo napadení fytoplazmou.

  • Šedá hniloba je způsobena dlouhotrvajícím obdobím dešťů a projevuje se přítomností šedého povlaku na květech. Nejlepší pomocí je odstranění napadených květů a použití speciálních přípravků, které seženete v zahradnictví.
  • Skvrnitost listů prozměnu napadá listy afrikánů a příčinou jejího vzniku je houba. Opět je nejlepší, když co nejrychleji odstraníte napadené části rostlin a použijete speciální postřiky.
  • Fytoplazma způsobuje žloutnutí stonků afrikánů a také deformaci celých rostlinek. Jsou-li aksamitníky zasazeny v blízkosti dalších rostlin, hrozí rozšíření fytoplazmy i na ně.

Co se škůdců týče, většinu z nich svou výraznou vůni afrikány odpuzují, ale jejich největším nepřítelem zůstávají slimáci. Pokud těmto živočichům přijdou do cesty aksamitníky a vy si jejich přítomnosti nevšimnete včas, můžete se rozloučit s většinou rostlin.

Co s afrikány na podzim?

S příchodem podzimu začnou afrikány odkvétat. Pokud pěstujete trvalky, nezapomeňte je včas zazimovat a zajistit jim vhodné podmínky pro přečkání zimy. Ještě než přijdou první mrazíky, odstříhněte nadzemní část rostliny. Místo, kde se nacházejí kořeny přikryjte mulčovací kůrou či speciálními zahradními textiliemi.

Zajímavosti o afrikánech

  • O tom, že afrikány získaly jméno podle kontinentu, na kterém se přirozeně nevyskytují, jsme se zmínili již v úvodu. Další zajímavostí týkající se jejich názvu je ale vznik jejich botanického jména Tagetes. K tomu přišly odvozením od jména etruského boha Tagese. Ten byl vyobrazován jako chlapec a byl považován za hlas bohů. Rovněž mu byly přisuzovány věštecké dovednosti.
  • V některých kulturách jsou afrikány symbolem štěstí a bohatství.
  • Aksamitníky jsou typickou rostlinou pro mexický svátek Dne mrtvých. Právě žluté afrikány totiž nesmí při oslavách chybět, neboť se jim přezdívá květiny mrtvých a používají se k výzdobě.
  • Afrikány se nevyužívají pouze v přírodním léčitelství, ale své uplatnění mají i v kosmetickém průmyslu. Extrakty a esenciální oleje získané z jejich květů se využívají při výrobě pleťových produktů, protože mají hydratační a zklidňující účinky.

Afrikány rozsvítí každou zahradu i truhlík na okenním parapetu. Dobře snášejí přímé sluneční světlo i polostín a zvládnou občasné přemokření i delší období sucha. Proto jsou vhodné i pro začínající zahrádkáře, neboť jsou skutečně nenáročné a i při minimální péči se vám odmění nádhernými žlutými, žlutooranžovými či oranžovými květy.

Zdroj textu: www.thespruce.com, www.gardenia.net

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : afrikány

Komentáře k článku