close

Chytré technologie najdete také u zařízení, pomocí kterého otevíráte dveře návštěvě. Je libo domácí zvonek s telefonem nebo kamerou, s možností úpravy melodie nebo ovládáním odkudkoliv na světě? Zjistěte více o GSM zvoncích a nechte si poradit, jak vybrat ten správný. 

Typy domovních zvonků 

Různé domácí zvonky vyžadují odlišný přístup k instalaci a mají také rozdílné vlastnosti, které musíte vzít před montáží v úvahu. Na trhu najdete: 

1. Drátový zvonek 

Drátový domácí zvonek vyžaduje fyzické propojení pomocí drátu, to znamená nejen jeho upevnění na dveře či zeď, ale také jeho zapojení do elektroinstalace. Zpravidla tak vyžaduje vrtání otvoru pro vedení drátu z venkovního tlačítka do zvonku umístěného uvnitř bytu. Přestože bývá tato instalace náročnější, drátové zvonky zajišťují spolehlivý provoz díky svému napájení přímo ze sítě. 

2. Bezdrátový zvonek 

Bezdrátový domácí zvonek nevyžaduje žádné kabely, komunikuje totiž prostřednictvím rádiových vln a k provozu mu stačí pouze baterie. Za výhodu proto považujeme snadnou instalaci a flexibilitu umístění. Některé modely však mohou mít omezený dosah nebo je může ovlivňovat rušení rádiového signálu. 

3. Chytré zvonky 

Chytrý domovní zvonek nabízí možnost propojení s vaším chytrým telefonem nebo hlasovým asistentem (jako například Google Assistant, Amazon Alexa nebo Siri). Některé modely navíc disponují telefonem nebo kamerou. 

Na dům tak můžete nainstalovat jeden ze tří typů chytrých domácích zvonků: 

 • WiFi zvonky s kamerou – pro komunikaci využívají lokální wi-fi síť. Ovládáte je pomocí mobilního telefonu nebo prostřednictvím hlasových příkazů a díky kameře navíc víte, kdo za dveřmi stojí. Domácí zvonek s kamerou mívá zabudovaný mikrofon, senzor pohybu i noční vidění. 
 • Bluetooth zvonky – pro komunikaci využívají Bluetooth. Zvonek tak ovládáte pomocí mobilního telefonu či tabletu, který disponuje Bluetooth připojením. 
 • GSM zvonky – tyto domácí zvonky s telefonem po zmáčknutí tlačítka automaticky vytočí předem nastavené telefonní číslo a umožní hovor s osobou u dveří. Kromě toho umožňují vzdálené ovládání elektrického zámku dveří nebo vrat přímo z mobilního telefonu. Na tento typ zvonků se teď blíže podíváme. 

Funkce a vlastnosti GSM zvonků 

GMS zvonky fungují stejně jako mobilní telefon, nepotřebujete tedy připojovací kabel, ale pouze SIM kartu. Díky tomu můžete návštěvě otevřít dveře prakticky odkudkoliv na světě. Tyto chytré zvonky se tak ideálně hodí všude tam, kde je obtížné nebo nevýhodné táhnout kabeláž s vodiči. 

Na GMS zvonek je možné přidat libovolný počet tlačítek a ke každému tlačítku pak přiřadit až čtyři telefonní čísla. Některé modely mohou navíc disponovat RFID čtečkou, která umožňuje přístup do objektu načtením čipové karty nebo přepínacím relé, pomocí něhož otevřete vstupní bránu nebo garážová vrata. 

Jak vybrat správný GSM zvonek? 

Při výběru chytrého zvonku se zaměřte na tyto parametry: 

 • Dosah – pro určení požadovaného dosahu zpravidla stačí změřit rozlohu vaší nemovitosti a brát v potaz překážky, zejména zdi. 
 • Způsob napájení uvnitř domu – vnitřní část zvonku umístíte buď do zásuvky, nebo ji budete mít na baterie. V druhém případě ji pak můžete vzít kdykoliv na zahradu či do dílny apod. 
 • Způsob instalace – existují varianty chytrých zvonků s oboustrannou páskou nebo se šrouby na přišroubování. 
 • Odolnost – ven je vhodné umisťovat zvonky s vodotěsnou úpravou. 
 • Hlasitost a dostupné melodie – zvonek si můžete doma zesílit nebo naopak zeslabit. Zpravidla si také vyberete z různých melodií zvonění, nebo si dokonce nahrajete svou vlastní. 
 • Design – na trhu najdete několik materiálů: plast, keramika nebo postříbřený či pozlacený kov. Některé zvonky bývají navíc podsvícené. 
 • Počet tlačítek a přijímačů – u velkého domu můžete umístit zdroj do více míst, třeba na každé podlaží nebo do garáže. 
 • Možnost blokace frekvence – vyberte si model, který umí blokovat další frekvence nebo pracovat na více frekvencích. Chcete totiž, aby vaše tlačítko zvonilo pouze na váš zvonek, ne na sousedův. 
 • Další funkce – notifikace na telefon, nahrání zvukového záznamu a další. 

Zdroj náhledové fotografie: Angelov / stock.adobe.com

Komentáře k článku