Že jste o nich ještě neslyšeli? Rozhodně jste je však již někde viděli. Perlátor je malé zařízení, které se umístí k vyústění vodovodního kohoutku a tím, že smíchává protékající vodu a vzduch, snižuje celkový průtok a ušetří nám tak až několik litrů vody denně.
Průkopníkem mezi perlátory byla kovová sítka, která se nacházela na vyústění. Jejich funkcí bylo zabraňovat nečistotám a celkově zjemnit proud vody. Bohužel toto sítko často podléhalo korozi nebo je napadl vodní kámen. V současné době již ale existují klasické perlátory, které jsou antivápenné, jelikož jejich výrobním materiálem je plast a není se tak třeba obávat vodního zmiňovaného vodního kamene.
Vybíráme nový perlátor
Ačkoliv na trhu existuje celá řada různých typů perlátorů, při jejich výběru nemůžete sáhnout vedle, jelikož jejich podstata je vždy stejná. Rozdíl je pouze v použitém materiálu a doplňkových funkcích, mezi které patří např. možnost libovolně nastavovat proud dle svých požadavků nebo tlačítko stop, které se postará o bezdotykové spuštění a zastavení kohoutku. Časté jsou také perlátory s nastavením spouštění toku vody po konkrétní stanovenou dobu.
Ceny perlátorů začínájí na několika desítkách korun (běžné perlátory, kde je velké riziko vodního kamene). Rozhodně je lépe si připlatit, jelikož tak se vám tato investice mnohonásobně vrátí v počtu uspořené vody.
Jakou úsporu nám perlátor může zaručit?
Tato část je velmi individuální, jelikož nezáleží jen na samotné součástce, ale i na tlaku v potrubí a dalších faktorech. Současná nabídka perlátorů nabízí průtok zhruba od 2 do 8 litrů, přičemž u umyvadel je vhodné snížit průtok až na 2 litry za minutu. Naopak u sprchy by měl být průtok 7 – 10 litrů za minutu.
Využitím perlátoru můžete opravdu výrazně ušetřit, a proto byste s jeho pořízením neměli dále otálet.