close
NábytekTerasy, balkonyZahrada

Dřevo, plast, ratan, nebo kov? Jaký materiál je nejlepší pro zahradní nábytek?

Letní grilování, lenošení, koupání a párty. Zahrada se v létě stává téměř naším druhým obývacím pokojem. Je proto důležité, abychom se na zahradě cítili co nejlépe. Pohodu nám zajistí správně vybraný zahradní nábytek. V dnešní době už nejsou k dostání jen plastové obyčejné židle. Výběr je široký. Musíte mít však na paměti, že ne každý typ a velikost nábytku se hodí na každou terasu.

pohovka-z-umeleho-ratanu-se-striskou-portofinoProto, než začnete nábytek kupovat, je dobré myslet na pár věcí. První z nich je velikost plochy, kde nábytek bude stát. Terasu nenafouknete a proto i sebekrásnější lehátko může na malém balkńu vypadat jako kýč. Myslete také na povrch, aby jste si nepoškrábali podlahu a nábytek tak nenadělal víc škody než užitku. U venkovního nábytku je také důležité, aby dlouho vydržel, byl pohodlný a pokud možno se snadno udržoval. Bonusem je pak jeho skladnost a stohovatelnost.

Stará klasika – Plast

Klasický plastový nábytek

I když plastový nábytek nevypadá nejvzhledněji, stále je jedním z těch nejoblíbenějších. Je to hlavně z důvodu velmi nizké ceny. Proto většina lidí raději každoročně kupuje nové plastové židle, než aby investovala do dražších, ale dlouhodobějších, variant. Plat má velikou výhodu – je lehce omyvatelný a udržovatelný. Na druhou stranu se dá lehce poškodit.

Dnes jsou k dostání i kvalitnější plastové výrobky v kombinaci s hliníkem nebo ocelí. To je příjemný kompromis. Konstrukce je kovová a plast je použit jen na sedáky a opěrky. Je to však jedna z dražších variant nábytku.

Pálivý i chladivý – Kov

kovovy-nabytek-pro-okrasnou-zahradu-1

Z hlediska životnosti je nejlepší volbou kov, nebo nerez ocel. Pokud jej budete pravidelně natírat antikorozním nátěrem, vydrží vám i deset let. Nevýhodou je, že kov reaguje velmi rychle na teplotu. Rychle se rozpálí, ale i ochladí. Proto je dobré, dat na židle polštářky či podsedáky. V kombinaci s dřevem je kov elegantním doplňkem moderní zahrady. Hezký vzhled jí bude dodávat po celý rok, nábytek se totiž nemusí na zimu skladovat či zakrývat.

dřevoPro náročné – Dřevo

Nábytek ze dřeva se k zahradě hodí opravdu skvěle. Dodává jí přírodní nádech. Je ale nutné se o něj pečlivě a pravidelně starat. Musí se lakovat, mořit, voskovat, případně i napouštět olejem, aby vydržel i deštivé počasí. Dřevěný nábytek by měl stát na suchém podkladu. Na zimu je třeba jej schovat do suché místnosti, nebo přikrýt speciální termofólií, která jej ochrání před vlhkem. Cenové rozpětí je velké, od pár tisíců až po deseti tisíce. Záleží na druhu dřeva, které jsme zvolili. Čím tvrdší dřevo, tím vyšší cena. Ale také vyšší životnost. Levnější typy jsou z borovice, smrku či buku. Vyžadují však ještě pečlivější údržbu jako dřeva tvrdší. Z exotických a luxusnějších dřev se používá převážně teak, pak také eukalyptus, či Bangkirai Yellow Balau.

Horká a žádaná novinka – Ratan

ratanŽádanou novinkou posledních let je ratan. Většinou je k dostání umělý ratan, ne přírodní. Ratan je pružný, nepraská a odolává každému počasí.

ratan1

Venku může být i přes zimu, stačí jej pouze přikrýt. Umělý ratan dodává nádech luxusu. Je velmi příjemný a pohodlný. Ideální kombinací je umělý ratan a hliníková konstrukce. Životnost je neomezená.

Ratan je ideálním materiálem pro tzv. Lounge nábytek. Je to nábytek, do kterého zapadnete a rozvalíte se na luxusní vysoké matraci. Jsou to například sedací, či houpací vajíčka, nebo zavírací pohovky. Tvary jsou příjemně oblé. Hliníková konstrukce dodává na stabilitě.luxusni-zahradni-nabytek-sestava2

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response