close
no thumb

Názory na drtiče kuchyňského odpadu se v současné době velmi liší. Ty mohou totiž mít na svědomí i zvýšené množství kalů. Na druhou stranu to jsou skvělí pomocníci do kuchyně. Měli bychom si tedy drtič odpadu pořídit nebo raději ne? O tom už více v dnešním článku.

Pořídit si drtiče odpadu nebo ne?
Pořídit si drtiče odpadu nebo ne?

V Americe jsou drtiče kuchyňského odpadu součástí téměř každé dobře vybavené domácnosti, zatímco u nás si své příznivce teprve postupně získávají. Objevují se však i jejich odpůrci, kteří tvrdí, že drtiče zatěžují čističky odpadních vod.

Co drtič kuchyňského odpadu umí?

Tento kuchyňský spotřebič zpracovává biologický odpad z kuchyně, který postupně drtí na malé kousky, jež následně putují do kanalizace. A to je kámen úrazu, jelikož takto vyvstává otázka, zda skutečně nenamáhají čističky. V některých zemích se drtiče odpadu nesmí na kanalizační síť napojovat (Německo, Rakousko) a někde jsou tyto kuchyňské drtiče odpadu zakázány úplně (Nizozemí).

Jaké jsou jeho výhody?

Hlavní výhodou, která je pochopitelně patrná na první pohled, je ekologicky přijatelný způsob likvidace kuchyňského odpadu, jelikož jeho drcení je pochopitelně lepší než vyhození do odpadkového koše. Zabrání se tak i návštěvám nevítaného hmyzu, který se na takový odpad často stahuje.

Drtičky odpadu si u nás své obdivovatele teprve získávají
Drtičky odpadu si u nás své obdivovatele teprve získávají

Bohužel má drtič odpadů i své nevýhody

Když pomineme již zmíněnou údajnou škodlivost, co se týče čističek odpadních vod, objevují se nám v cestě k pořízení drtiče odpadů další úskalí. Jedním z nich je spotřeba vody, kterou drtič pro svoji funkci potřebuje. Problémem pro některé majitele drtičů kuchyňského odpadu by také mohl být hluk, který tento spotřebič vydává.

V současné době jsou názory na drtiče odpadů různé a je tedy jen na vás, zda se rozhodnete některý z nich si pořídit nebo ne. Nového kuchyňského pomocníka můžete pořídit za několik tisíc korun.

Autor Simona M

Komentáře k článku