Asijský, zejména japonský design, je v posledních letech velmi oblíbený. Navozuje pocit klidu a ticha, je ideální k relaxaci a odpočinku. Trochu toho orientu si můžete dopřád i při posezení na vaší zahradě. Přinášíme vám pár rad a tipů, jak japonského stylu dosáhnout.
Základem japonského stylu je rovnováha. Vše má svůj smysl a podstatu, prvky se vzájemně doplňují a ladí. Japonsko sází na smaragdovou zeleň, sošky (nejen Buddhy), lucerny, cestičky a stezky a hlavně na vodní prvky. Důležitý je také vstup do zahrady.
Co se týče rostlin, většinou jsou sázeny do okrouhlých tvarů. Rostliny však nevybírejte barevné, Japonsko sází spíše na tlumenné přírodní tóny. Uctívání stromů je v Japonsku součástí tradičního náboženství. Stromy zde symbolizují život ,růst a hrdost. Oblíbené jsou javory a sakury. Borovice tvarované jako bonsaje, smrky kuželovitých tvarů a neodmyslitelné bambusy pomáhají dotvářet kouzlo tiché japonské zahrady. Vše spojují klikaté cestičky rámované kameny. Tradice praví, že je třeba zlým duchům zkomplikovat cestu tak, aby po ní nemohli projít k nám. Jejich tvar je proto nerovnoměrný, různě zkroucený. Nezapomeňte na osvětlení. Japonské lucerny, které se vytesávají z přírodního kamene, mají mnoho tvarů a zpracování a je tedy jen na vás, kolik jich pořídíte. Oblíbené jsou také sošky chrámů a paláců, které mohou také být podsvíceny. Dobrým prvkem jsou také sošky, hlavně sošky Buddhy. ný a nepravidelný.
Voda, nejdůležitější prvek
Japonský styl skvěle dotváří jezírko nebo vodní kaskáda. Voda tiše zurčí a plynule navazuje na obraz zahrady. Voda hraje důležitou roli, protože symbolizuje pročištění mysli, což je pro japonský styl důležité. Kamenná lavička v blízkosti jezírka je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek. Břehy jezírka jsou často obloženy kameny a často přes něj vede obloukový můstek.
Málo místa vůbec nevadí
Pokud nemáte prostor na orientální vstup, jezírko, sošky ani velké stromy, nezoufejte. Japonsko se dá napodobit i na balkóně nebo malé terase. Stačí malinká bonsaj, lucernička a pár krásných kamenů. Pak vše pečlivě uspořádat do kruhového prostoru. Když do kompozice vložíte soudek vyložený folií nebo keramickou glazovanou nádobu, máte i ono tak důležité jezírko. A vaše japonská minizahrádka je hotová.