close

Asijský, zejména japonský design, je v posledních letech velmi oblíbený. Navozuje pocit klidu a ticha, je ideální k relaxaci a odpočinku. Trochu toho orientu si můžete dopřád i při posezení na vaší zahradě. Přinášíme vám pár rad a tipů, jak japonského stylu dosáhnout.

prvky-japonske-zahradni-architektury-5Základem japonského stylu je rovnováha. Vše má svůj smysl a podstatu, prvky se vzájemně doplňují a ladí. Japonsko sází na smaragdovou zeleň, sošky (nejen Buddhy), lucerny, cestičky a stezky a hlavně na vodní prvky. Důležitý je také vstup do zahrady.

prvky-japonske-zahradni-architektury-3

Co se týče rostlin, většinou jsou sázeny do okrouhlých tvarů. Rostliny však nevybírejte barevné, Japonsko sází spíše na tlumenné přírodní tóny. Uctívání stromů je v Japonsku součástí tradičního náboženství. Stromy zde symbolizují život ,růst a hrdost. Oblíbené jsou javory a sakury. Borovice tvarované jako bonsaje, smrky kuželovitých tvarů a neodmyslitelné bambusy pomáhají dotvářet kouzlo tiché japonské zahrady. Vše spojují klikaté cestičky rámované kameny. Tradice praví, že je třeba zlým duchům zkomplikovat cestu tak, aby po ní nemohli projít k nám. Jejich tvar je proto nerovnoměrný, různě zkroucený. Nezapomeňte na osvětlení. Japonské lucerny, které se vytesávají z přírodního kamene, mají mnoho tvarů a zpracování a je tedy jen na vás, kolik jich pořídíte. Oblíbené jsou také sošky chrámů a paláců, které mohou také být podsvíceny. Dobrým prvkem jsou také sošky, hlavně sošky Buddhy. ný a nepravidelný.

Voda, nejdůležitější prvek

japonska-zahrada-6

Japonský styl skvěle dotváří jezírko nebo vodní kaskáda. Voda tiše zurčí a plynule navazuje na obraz zahrady. Voda hraje důležitou roli, protože symbolizuje pročištění mysli, což je pro japonský styl důležité. Kamenná lavička v blízkosti jezírka je ideálním místem pro relaxaci a odpočinek. Břehy jezírka jsou často obloženy kameny a často přes něj vede obloukový můstek.

prvky-japonske-zahradni-architektury-19

Málo místa vůbec nevadí

Pokud nemáte prostor na orientální vstup, jezírko, sošky ani velké stromy, nezoufejte. Japonsko se dá napodobit i na balkóně nebo malé terase. Stačí malinká bonsaj, lucernička a pár krásných kamenů. Pak vše pečlivě uspořádat do kruhového prostoru. Když do kompozice vložíte soudek vyložený folií nebo keramickou glazovanou nádobu, máte i ono tak důležité jezírko. A vaše japonská minizahrádka je hotová.

Tags : japonský stylzahrada

Komentáře k článku