Řekne-li se “kuchyňská linka”, každému se okamžitě vybaví pracovní plocha, na níž se připravují nejchutnější jídla, na kterých si pak pochutnává celá rodina u jednoho stolu. Většina lidí bere kuchyňskou linku jen jako jednu z mnoha součástí kuchyně, málokdo si ale uvědomí, že je to právě ona kuchyňská linka, jenž představuje základ celé kuchyně, bez které by se drtivá většina lidí nedokázala obejít. Nebýt kuchyňské linky, neměli byste kde vařit, kam si odkládat potřebné věci a celkově by “něco” scházelo úplnému pojetí této místnosti.
Špatná volba se nevyplácí
Vyberete-li svou kuchyňskou linku v rychlosti a bez chviličky přemýšlení, může se vám stát, že si tím značně zkomplikujete, nebo přinejmenším hodně znepříjemníte život. Nákup kuchyňské linky by se neměl podcenit, protože potom nastává situace, kdy sice máte perfektní novou linku, ale zároveň cítíte, že je v celkovém interiéru něco špatně. Vaření, stolování i pouhé mytí nádobí zde již nebude příjemné. Ale proč?
Správné rozvržení kuchyně
Pořizujete-li novou kuchyňskou linku, měli byste se řídit tím nejdůležitějším a nejpodstatnějším kritériem, které v tomto případě hraje významnou roli, a tím je rozměr. Kuchyňskou linku je třeba volit dle možností, které vám váš interiér nabízí, zároveň byste měli myslet i tvar této místnosti, podle kterého budete svou kuchyňskou linku vybírat. Měřit něco od oka, říkat si “centimetr sem, centimetr tam” by se vám mohlo šeredně vymstít.
Kuchyňské zóny – základ úspěchu
Věřte nebo ne, ale i kuchyň má své zóny. Aby se vaše kuchyň proměnila v plně funkční, je třeba rozmístit oněch 5 základních zón tak, aby byly ve vzájemném souladu. Levý okraj kuchyňské linky byste si správně měli vyhradit pro potravinovou zónu o délce minimálně 60 centimetrů. Zde umístěte ledničku i spíž. Hned vedle si udělejte místo pro nádobí, tam budete ukládat hrnce, pánvičky, zapékací mísy, ale i talíře, hrníčky či skleničky. Další, v pořadí již třetí zónou, je tzv. mycí zóna, kde by se měla nacházet myčka nebo dřez. Následuje přípravná zóna, která by měla být umístěna mezi dřezem a varnou deskou, případně sporákem, pokud nedisponujete vestavěnými spotřebiči. Měla by dosahovat délky alespoň 90 centimetrů, aby plně plnila svůj účel. Kuchyňské uspořádání by měla uzavírat zóna vaření i pečení, kde se nachází místo pro již zmiňovanou desku či sporák.
Dostatečné rozměry pracovní plochy
Pracovní plocha by měla být dostatečně velká. To je základ a mnohdy i největší kámen úrazu. Mnoho lidí není spokojených se svou kuchyní především kvůli malé pracovní ploše, na které se sotva dá něco uvařit, natož ještě odkládat potřebné věci. Správná pracovní plocha by proto měla být za A dostatečně velká a za B i umístěna do vhodné výšky. Mluvíme-li o správné výšce, musíme brát v potaz, že je to individuální kritérium, které by se mělo přizpůsobit výšce toho, kdo ji bude využívat.
Možná máte dojem, že vybrat správnou kuchyňskou linku je více než nadlidský úkol. Ovšem, takhle složité se to opravdu jen zdá. Stačí se držet základních rad, ve finále jen sladit barvičky a budete se moci těšit z kuchyňské linky, která rozzáří vaší kuchyni a zároveň vám poskytne prostor pro příjemné vaření.