Od jara nás trápí a v noci nenechají spát. Řeč je o komárech, hmyzu, který se v přírodě vyskytuje déle než člověk, ale v jeho příbytcích se mu zalíbilo. Díky svému úžasně vyvinutému čichu nás samičky dokážou najít a dostihnout, aby z nás vysály kapku krve potřebnou pro vývoj vajíček.
Jak si zajistit klidnou noc, kdy nám kolem uší nebzučí a nebudíme se po svědivém bodnutí? Pojďme na to metodami, které používali naši vynalézaví předkové.
Skořice, pepř, hřebíček
Právě díky výbornému čichu komárů můžeme útočit aromatickými látkami, které jim jsou nepříjemné. Mezi účinné odpuzovače komárů patří pepř, který buď nasypeme na okenní parapety nebo výluh z něj nastříkáme na záclony. Tak máte naději, že do bytu ani nevlétnou.
Skořici nebo hřebíček můžeme aplikovat v podobě repelentu i na sebe. Ten si vytvoříme buď tak, že přelijeme koření horkou vodou a necháme vyluhovat nebo koření necháme několik dní v čistém lihu.
Rostliny, které komárům nevoní
Pokud chcete svůj domov uchránit před návštěvou komárů, dejte si do oken truhlíky s květinami, kterým se vyhýbají. Vhodný je rozmarýn, máta nebo třeba karafiáty. Z nich si také můžete spolehlivě vyrobit i repelent, stačí je přelít horkou vodou a výluh pak uchovávat v ledničce.
Chcete mít klid od komárů v zahradním altánku? Vysaďte kolem něj česnek. Česnekové aroma prý je komárům také nepříjemné.
Pijte pivo!
Komáři stejně jako například klíšťata nejsou příznivci vitamínu B, který se mimochodem nachází v také pivu a pivních kvasnicích. Kromě toho, že je tento vitamín prospěšný pro náš organizmus, účinně odpuzuje komáry. Zvýšit si množství vitamínu B v těle můžete tabletkami Pangaminu, což jsou sušené pivovarské kvasnice nebo B – komplexem. Milovníky piva potěší, že i jeho konzumací si drží komáry dále od těla.
Užitečné je vepřové sádlo
Chystáte se na večerní posezení s přáteli, ale představu příjemného večera kazí komáří útoky? Namažte se před odchodem vepřovým sádlem. Komáři se vám zdaleka vyhnou.