close

Bonsaj neboli „strom v misce“ zdobí příbytky i zahrady pěstitelů už nejméně dvě tisíciletí. Umění vytvarovat si stromek uchvátilo nejen asijské země, před časem se přestěhovalo i do Evropy. Pěstování a tvarování bonsají je velmi kreativní koníček, vypovídá o osobnosti a fantazii pěstitele.

shutterstock_320836964

Z historie bonsají

Přestože o rozšíření do zbytku světa se postaralo spíš Japonsko, první umění tvarování bonsají se prokázalo v Číně, z doby na počátku letopočtu. Čínské bonsaje jsou silně upravené pěstitelem, s vysoce  rozvinutou symbolikou krajiny. Bonsaje z Japonska jsou elegantní a tvarované jakoby nepostřehnutelně, přestože často jde o velké zásahy do rostliny. Mají navodit představu volně rostoucí přírody.

Do Evropy se záliba v bonsajích dostala až na počátku 19. století, do Čech ještě později, teprve až v 60. letech 20. století se dá mluvit o prvních systematických pokusech o tvarování bonsají u nás.

Rozmanitost bonsají

Podle velikosti se bonsaje dělí do několika skupin. Pokud jste si mysleli, že jde jen o malé stromky, asi vás překvapí, že největší dosahují výšky až 120 cm, nejmenší minibonsaje (mame bonsai) jsou naopak jen 1 – 8 cm velké. Japonci jim říkají „makové semínko“ nebo „bobové bonsaje“, protože se vejdou na prst.

Podle původu stromu jsou buď už zakoupené bonsaje – ty nemají zvláštní hodnotu kromě dekorativní, vypěstované ze semínka nebo z řízku, nebo z přírody. To jsou zakrslé stromky, které si pěstitel dotvaruje.

Podle stylu tvarování rozlišujeme bonsaje

  • Vzpřímené s rovným kmenem
  • Volně vzpřímené s kmenem lehce zvlněným
  • Šikmé s výrazně zešikmeným kmínkem
  • Polokaskádové s kmenem ohnutým k zemi nebo vodorovným, kde koruna je nad patou kmene
  • Kaskádové s kmenem ohnutým hluboko pod základnu stromku

Stromky vhodné pro začátečníky

Nejlepší jsou takové, které snadno přezimují v našich klimatických podmínkách. Můžete si je vyhledat přímo v přírodě, například zakrslé rostlinky v skalnatém podloží. Mezi nejvhodnější s ohledem na tvarování patří javor, borovice, jalovec, lípa, hloh nebo například rododendron či skalník.

Samotné tvarování není složité, chce to jen opravdu kvalitní nůžky, drátky a fantazii.

Tags : bonsajpěstování bonsají
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response