close
Zahrada

Dnes na téma – Borovice pokroucená (Pinus contorta)

Viděli jste už někdy tvarovanou borovici? Že ne? Pojďte se tedy s námi podívat na jednu z nich, a to konkrétně borovici pokroucenou – latinsky Pinus contorta.

Jedná se opravdu o překrásný strom /
Jedná se opravdu o překrásný strom /

Tento zajímavý druh borovice má svou domovinu v celé Severní Americe (od západní Kanady přes USA až do Mexika). Ve svém přirozeném prostředí ji můžeme najít i na opravdu nehostinných místech, jako jsou například  lávová pole nebo požářiště.

Její nevšední křivolaký vzhled může i za její jméno. Má totiž zakroucené nejen větve, ale i jehlice. Její kmínky jsou těmito jehlicemi hustě porostlé, a dokonce i ty se výrazně zakrucují. Nejvíce pokroucené kmeny najdeme v přírodě na opravdu velmi suchých místech, kde tak tyto stromy vytváří zajímavý efekt „přírodních bonsají“.

Borovice pokroucená má tendenci růst opravdu velmi rychle, ovšem tento rychlý růst končí velmi brzy, a to v momentě kdy začíná plodit.

Barva jehlic je výrazně tmavozelená a jehlice vždy rostou po dvou. Pozornost zajisté uchvátí i její krásné šišky, které ač jsou zpočátku málo výrazné, časem se vybarví do nádherné modročerné barvy a vytváří tak úžasný kontrast s právě sytě zeleným jehličím. Zralé šišky mají velikost až 6 cm. Zajímavostí ovšem je, že na rozdíl od tradičních jehličnanů tyto ze stromu neopadávají, ale zůstávají dlouhou řadu let na větvičkách i kmeni stromů. Tato zvláštnost je tak rozhodně jedním z výjimečných půvabů této borovice.

Borovice a její nároky

Borovice pokroucená je opravdu velice nenáročný druh – dokáže odolat mrazům (snese teploty i pod                   -30°C), a zároveň skvěle snáší i sucho a vedro. Pokud však chcete vyhovět nárokům borovice co nejvíce, rozhodně se jí zavděčíte vlhčí, nikoli však zamokřenou půdou. Vhodná půda pro borovici je ta úplně běžná až kamenitá, ale hlavně nesmí být ulehlá, nepropustná.

Borovice ve vaší zahradě

Pokud chcete borovici ve své zahradě najít to nejvhodnější místo, určitě ji vysaďte na místo slunné, neboť je stejně jako ostatní druhy borovic výrazně světlomilná. Pozor na stín – i ve slabém stínu je totiž schopna začít shazovat jehličí.

Abyste podtrhli její zajímavý vzhled, doporučujeme její použití coby solitéru, ale rozhodně neztratí nic ze svého půvabu ani jako součást vřesovišť či kamenných uskupení. Chcete-li její vzhled ještě více podpořit, použijte v jejím okolí traviny nebo poléhavé dřeviny.

Borovici pokroucenou je samozřejmě možné pěstovat i v nádobě, a rozhodně tímto krokem neuděláte chybu. Právě díky své nenáročnosti a odolnosti je vskutku vhodná i pro tento typ pěstování, a navíc opravdu skvěle snáší tvarování.

Podívejte se na tvarované okrasné stromy>>

Komentáře k článku