close

Taky máte rádi, když vejdete někam, kde to příjemně voní? Vůně oživují vzpomínky, ty příjemné zlepšují náladu i dodají energii. Porot se všichni snažíme provonět si i svůj byt.

shutterstock_424919380

Jestli dáváte přednost přírodním způsobům a nechcete si doma stříkat chemické osvěžovače vzduchu a pohlcovače pachů, zkuste některý z našich tipů.

Květiny čerstvé i suché

Vůně květin je příjemná všem, ať už jde o řezané ve váze nebo hrnkové. Vyberte si do bytu takové, jejichž vůni máte nejraději a rozestavte je po pokoji.

Jestliže právě nemáte k dispozici květiny čerstvé, zkuste potpourri, sušené květy provoněné aromatickými silicemi.

Vůně kůry z citrusů

Oloupejte si mandarínku, pomeranč nebo jiný citrus (velmi výjimečný je bergamot, u nás ale bohužel nebývá k dostání), kůru položte na teplý radiátor a nechte ji uschnout. Silice uvolňované do vzduchu pokoj krásně provoní.

Máte rádi svařené víno?

Když se přiblíží vánoce, voní to v každé domácnosti vanilkou, skořicí, hřebíčkem, badyánem a dalším kořením. Je to díky pečení cukroví, ale také je to vůně svařeného vína či punče, co nám kouzelně provoní byt. V létě můžete voňavé koření povařit v troše vody.

Stejně účinkuje i mletá káva, ať už spařená horkou vodou nebo jen nasypaná na talířku a postavená na teplé místo.

Vonné svíčky, které si vyrobíte sami

V obchodech jsou sice k dispozici různé vonné svíce, proč si je ale nevyrobit vlastními silami? Použijete obyčejné čajové svíčky a do svícnů s nimi nasypte voňavou koupelovou sůl. Nejen, že příjemně provoní pokoj, i na pohled jsou krásné.

Všestranné vonné esence

Vyberte si v obchodě ten nejpříjemnější vonný olej a použijte ho doma několika způsoby. Nejznámější použití je nakapání do aromalampy, můžete ale také přidat pár kapek do nádoby s vodou, která se pro zvlhčení vzduchu zavěšuje na radiátory.

Potřete vonným olejíčkem žárovku dříve, než rozsvítíte. Jak se žárovka svícením zahřívá, uvolňuje vůni do prostoru.

Tags : jak provonět pokoj
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response