Obliba pěstování stolních odrůd vinné révy se vrací, každý kdo má jen trochu vhodné místo, si rád pár rostlin zasadí. Můžete ji pnout po pergole nebo vysadit podél jižní strany domu, stačí dostatek tepla a živin a máte i vy svoji úrodu. Při dobré péči se z ní můžete těšit i víc než čtvrt století.
Jaké podmínky vínu zajistit
Réva má ráda teplo, na to myslíme už při sázení. Volíme pro ni jižní či jihovýchodní stranu, aby měla dost slunce. Zasadit ji můžeme v dubnu až květnu, v době, kdy už je i půda teplá. Při sázení k ní hned ukotvíme oporu.
Víno si vyžaduje výživnou půdu a během vegetace časté hnojení. Každé dva týdny přihnojujeme hnojivem bohatým na draslík, hořčík a fosfor.
Na vláhu příliš náročná réva není. Díky vlasovým kořínkům si dokáže zajistit vodu celkem snadno mělce pod povrchem.
Jestli chceme velké plody, musíme řezat
Pokud nebudeme révu pravidelně ořezávat, dočkáme se sice úrody, plody ale budou malé a nevyzrálé. Víno totiž plodí jen na jednoletém dřevě, rostlina se ale skládá ze stařiny, dvoletého i jednoletého dřeva a letorostů. Při prvním řezu (únor, březen), seřízneme staré vysílené větve, u stolních odrůd pak seřízneme ostatní výhony na 6 – 8 oček, u moštových až na 12. V podstatě záleží na velikosti opory – čím větší, tím víc oček můžeme ponechat. V létě pak ořezáváme konce letorostů a zaštipujeme zálistky, aby hrozny lépe vyzrály. Od srpna můžeme kolem hroznů otrhávat listy, aby se k nim dostalo dost slunce.
Co s révou v zimě
Po sklizni, cca v říjnu, odstraňte z keře neplodné výhony a fazochy (zálistky), aby réva do zimy zesílila. U mladých ještě nevyzrálých rostlin přihrneme ke keři pro jistotu zeminu, jinak by silná réva měla zimu přečkat i v našich podmínkách. Zvlášť, pokud si vyberete některou z odrůd vyšlechtěných i pro nižší teploty (Chrupka, Ryzlink, André…).