Děláme to všichni: přijdeme domů z obchodu a maso, zeleninu a ovoce uložíme do ledničky. Věříme, že v nich zůstanou potraviny déle čerstvé. Jenže neplatí to vždy. A také uchovávání potravin v ledničce má svá pravidla, jejichž dodržováním čerstvost potravin prodloužíme.
Co do ledničky nepatří
Některým druhům ovoce a zeleniny pobyt v lednici nesvědčí. Jsou to například broskve, nektarinky, banány, cukety, lilek, cibule, česnek, rajčata nebo brambory. Nejen že jim chladno neprospívá, může dokonce změnit jejich chuť. Tyto plodiny uchováváme při pokojové teplotě, nejlépe v prodyšných košících, česnek v uzavíratelné nádobě, aby nevyčichl.
Další plodiny, které vydrží bez lednice
Někdy se v ledničce nedostává místa, především když nakupujeme na svátky. V takových případech můžeme některé druhy zeleniny bezpečně uchovat způsobem, jakým ji uchovávaly naše babičky.
Kořenové zelenině se daří, když ji zapíchnete do bedýnky s pískem. U brokolice, salátu či mladé cibulky stačí seříznout spodní část a ponořit do vody. Stejně tak si uchováme čerstvou petrželovou či celerovou nať.
Jak skladovat zeleninu v lednici
Do lednice ukládejte plody pevné a nepoškozené a snažte se je rozprostřít do jedné vrstvy. Pokud máte v lednici dva boxy, uchovávejte zeleninu odděleně od ovoce. Hlavně jablka a hrušky mohou urychlit proces stárnutí spousty plodů. Jestliže budete kupovat zeleninu i ovoce lokální a sezónní, vydrží ve svých přirozených podmínkách déle čerstvá než ta, co strávila řadu dní na cestě.
Jak uchovávat maso
Zatímco ostatní potraviny myjeme až před konzumací, syrové maso vyjmeme z obalu, v němž jsme ho přinesli, omyjeme studenou vodou, osušíme a uložíme v uzavíratelné nádobě nebo sáčku do spodní části lednice, kde je chladněji. Maso vařené či uzené naopak uchováváme v horní části lednice. Pokud ho kupujete větší množství (například z důvodu akční ceny), které nespotřebujete v krátké době, rozdělte ho na jednotlivé porce a uložte do mrazáku.