close
Zahrada

Pěstování rajčat ze semínek – kdy je nejlepší začít

Rajčata patří mezi zeleninu, na kterou nedá dopustit ve svém jídelníčku téměř žádný z nás. A není se čemu divit. Vždyť rajčata jsou velice chutné a zdravé. Nejsou však rajčata, jako rajčata – rozdíl je v jednotlivých druzích, ale i v tom, jestli si je koupíte z obchodu, nebo vypěstujete na vlastní zahrádce, případně třeba i na balkoně svého bytu. Je jasné, že druhá alternativa je vždy lepší.

unspecified5

Pokud se tedy rozhodnete pro pěstování rajčat, není nutné si kupovat již předpěstované sazenice, ale můžete začít od začátku – zasadit semínka.

Setí semínek na přelomu února a března

Kdy je nejlepší čas na vysetí semínek rajčat? Je to právě na konci zimy, konkrétně je ideální doba na přelomu února a března, nejpozději však koncem března. Semínka rajčat klíčí asi týden a potom velice rychle rostou. Ven na pole, záhon, nebo do květináče se však přesazují až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května.

Postup pěstování rajčat

Pěstování rajčat není nikterak složité. Jedná se o teplomilné rostlinky, které potřebují dostatek vody, avšak nemají rádi mokřinu – trpí totiž na plísně. V případě, že namrznou, se potom dlouho vzpamatovávají, s přesazováním ven tedy není dobré nikterak spěchat.

Na začátku však semínka zasadíte do misky nebo širšího květináče a budete pravidelně zalévat. Ponecháte je za oknem, v blízkosti ústředního topení. Jakmile budou rostlinky větší, asi dva centimetry, je dobré je protrhat, respektive přesadit do kelímků.

Kelímky s malými sazenicemi rajčat se pěstují i nadále v interiérových prostorách. V případě pěkného denního počasí se mohou vytahovat na přechodnou dobu ven, aby si postupně zvykaly.

Jakmile již venku nehrozí mrazy, lze je přesadit do zahrady nebo do většího květináče, který umístíte na balkon. Rajče potřebuje dostatečnou zálivku a ve většině případů i oporu, jedná se totiž o rostlinu s bujným růstem, který je často vhodné i korigovat zastřihováním!

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response