Podzim a jeho nevlídné počasí jsou důvodem, proč už na chatu nejezdíme tak často a když, tak jen proto, abychom ji připravili na zazimování. Sezóna už prostě končí.
Dřív, než svou chatu na celou zimu opustíme, jsou nezbytné některé kroky, jak ji ochránit nejen před povětrnostními podmínkami, ale i před nezvanými návštěvníky.
Co je třeba udělat venku
Aby chata přežila do jara bez problémů, je nutné soustředit se na její stav, zkontrolovat střechu, jestli někudy nezatéká, vyčistit okapy a prohlédnout obvodové zdi, jestli po nich nevzlíná vlhkost. Jestli máte chatu dřevěnou, zaměřte se na škůdce, jako je tesařík, červotoč či dřevomorka. Zvažte ochranný impregnační nátěr, tím zamezíte tvorbě plísní.
Ukliďte zahradu, všechno nářadí vyčistěte a uschovejte v kůlně nebo na jiném suchém místě, aby kovové části nerezivěly a dřevěné nehnily. Na zahrádce naposledy posekejte trávu, můžete ji přihnojit mrvou, trvalky přikryje chvojím, aby odolaly mrazu, pokud pěstujete jarní květiny z cibulek, je čas dát je do země.
Velký úklid i uvnitř
Ze všeho nejdřív se zbavte všech zbytků jídla, vyčistěte a vypněte ledničku i mrazák. Vypusťte vodu z bojleru, nádržky splachovače i z vodovodního řádu, mohla by v zimě zmrznout a potrhat potrubí.
Oblečení i lůžkoviny byste měli uskladnit vyvětrané a čisté, nejlépe v plastových pytlích v režimu vakua. Přes postele přetáhneme přehozy, i v tomto případě jsou lepší plastové, ale použít můžete i starší deky. Do skříní a prádelníků je dobré dát snítky levandule nebo mýdlo, aby se v nich neusadili moli. Proti molům pomůže i kousek cedrového dřeva.
Nejlepší ostraha jsou sousedi
Před odchodem zabezpečte chatu proti vniknutí cizí osoby. Zavřete okenice, zkontrolujte všechna okna, i sklepní, že jsou pořádně zavřená. Zamkněte si i kůlnu a další stavby na zahradě. Nejlepší prevencí proti vyloupení chaty jsou ovšem všímaví sousedé, proto je dobré udržovat s nimi přátelské vztahy.