close
shutterstock_339455552

Jestliže v zimním období netopí v objektu, kde je vodovodní řád, hrozí, že voda v potrubí zamrzne. A to je vždycky problém.

Kromě toho, že je potrubí v tu chvíli neprůchozí, hrozí reálně, že trubky popraskají. Je to tím, že led má větší objem než voda, takže potrubí roztahuje, což právě může vést až k prasknutí.

Zamrzlý vodovod nebo toaleta

Jestli neteče voda, může být zamrzlá buď od studny do domu, ve zdi, nebo odpad vedoucí od domu do kanalizace. První, co je třeba udělat, je zatopit v domě a co nejrychleji ho vyhřát. Trubky také můžete ohřívat horkovzdušnou pistolí nebo fénem, hlavně ty, co vedou mimo dům.

Se zahříváním začněte na konci u odtoku.Nemělo by smysl rozehřát potrubí uprostřed, když voda nemá, kudy by odtekla. Ze stejného důvodu je pochopitelně nutné také otevřít vodovodní kohoutky.  Ve chvíli, kdy začne voda opět protékat, zkontrolujte, jestli někde neuniká, to by znamenalo, že potrubí skutečně popraskalo. Zjistíte to nejen podle toho, že jí kohoutkem protéká méně než obvykle, ale také se můžou začít tvořit vlhké skvrny ve zdi. V takovém případě je nutné volat instalatéra.

Nezapomínejte také před zimou, nebo nejpozději v teplých zimních dnech vypustit veškeré venkovní potrubí.

Zamrzlé radiátory

Jestli vám zamrzla voda v radiátorech, může být výsledná škoda opravdu vysoká, pokud to potrhalo potrubí nebo tělesa. Proto se před začátkem topné sezóny do soustavy preventivně přidává nemrznoucí směs (podobně jako do ostřikovačů v automobilu).

Pokud tento krok neuděláte a voda v topené soustavě vám zmrzne, je potřeba celé vedení zahřát a zkontrolovat, jestli někde voda uniká. Použijte jakýkoliv alternativní zdroj tepla: krb, olejové radiátory, infrazářiče, cokoliv, co zvýší teplotu v domě a rozehřeje led.

Zamrznutí vody v domě je lépe se vyhnout. Stačí, když před delším odjezdem vodu vypnete a ze systému vypustíte (z bojleru či toalety), nebo nastavit termostat na teplotu, jíž dům po celou dobu temperujete, stačí kolem 12° C.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku