close

Jak pozvat hosty, jak je usadit, co všechno musí zvládnout moderní hostitel a jak se chovat jako host – to všechno jsou otázky, kterými se zabývá tento článek. Etiketa z dob Gutha-Jarkovského je sice ještě v moha částech všeobecně platná, nicméně svět se mění a společenské akce s ním.

Máme pro vás několik tipů, které by vám měly usnadnit přípravu party, pokud jste hostitelé, případně jak se zachovat, když jste na ni pozváni

1. Vezměte pozvánky a odpovědi vážně

Je jedno, jestli volíte pozvání tištěné, elektronické či jen neformálně zatelefonujete, vždy zvěte své hosty s dostatečným předstihem, ať mají možnost si zařídit volno. Způsob, jakým je zvete navíc dává hostům tušit, jaký stupeň formálnosti vaše akce bude mít, podle toho pak volí oděv. Jestliže máte požadavek na dress cod, nezapomeňte ho v pozvánce zmínit, stejně jako přibližnou dobu trvání. Milé gesto je i uvedení GPS souřadnic, aby se k vám všichni dostali bez bloudění..

Jako hosté byste měli účast co nejdříve potvrdit, ať má hostitel představu o konečném počtu hostů. Pokud se vaše plány později změní, je zdvořilé se omluvit..

2. Nechoďte brzy

Samozřejmě je dobré přijít na party včas (optimální je do  15 minut od počátku), ale rozhodně nechoďte dřív! Mohli byste hostitele zastihnout ve finálních přípravách, jejich přítomnost by je zdržovala a znervózněla.

3. Dárek potěší, pomoc se cení

Jen nenoste nic, co by paní domu zdržovalo (například květiny zabalené v papíru). Dobrá je kniha, košík čerstvého ovoce, pěkná svíčka, obvyklé bývá přinést láhev dobrého vína.

Hostitel  jistě ocení i nabídnutou pomoc, jen se neptejte “Můžu vám nějak pomoci?”, slušnost mu káže odmítnout. Vhodnější je otázka “S čím můžu pomoci?”

4. Nabídněte alternativu k alkoholu

Ne každý pije alkohol, takže i když děláte ty nejkvalitnější speciální koktejly vůbec, poskytněte stejnou slavnostní nealkoholickou volbu. Na každé party by mělo být dost nealko nápojů. Celkově to s alkoholem ve společnosti moc nepřehánějte, už vůbec byste neměli pít, pokud řídíte.

5. Při oficiální večeři připravte zasedací pořádek

Na menších setkáních to není problém, ale rozsadit se u dlouhého stolu může hosta znejistět – přidělením místa se bude cítit pohodlněji, navíc rozdělení párů a usazení živějších hostů vedle zamlklých může party oživit.

6. Nepoužívejte telefon

Na neformální akci jako jsou zahradní party, či posezení s přáteli se dá prominout, když si občas zkontrolujeme telefon, ale zpravidla byste je měli mít schované. A při večeři? Zapomeňte!

Pokud jste například lékař, nebo čekáte mimořádně důležitý hovor, je dobré hned na začátku všechny přítomné upozornit, tak to nebudou považovat za nevychovanost. Ve chvíli, kdy si jdete hovor vyřídit, omluvte se a vzdalte se od společnosti.

Tags : party etiketapravidla pro hostitelepravidla pro hosty
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response