close

Léto je hlavní sezóna grilování, čas, kdy trávíme na zahradě, na terase i na balkóně u grilu nejvíc času. Jaký ale vybrat, když potřebujeme koupit nový, nebo zatím ještě svůj vlastní nemáme?

Je několik kritérií, podle nichž se rozhodujeme, jaký gril je vhodný právě pro naše použití. Především zvažte, jak často ho během roku opravdu využijete, jestli pravidelně každý víkend, nebo na něj budete mít čas jen sporadicky. Také je důležité, pro kolik lidí budete obvykle grilovat: jen pro rodinu či plánujete pravidelné zahradní party pro přátele.

Nejčastěji ovšem vybíráme podle toho, jakým médiem se grilovací plocha zahřívá. Ukažme si aspoň ty nejčastější možnosti.

Grilování s vůní dřeva

Nádherná vůně se line od grilu, jestliže připravujete jídlo nad dřevěným uhlím. Musíte si sice hlídat, aby tuk neodkapával do uhlíků a nepřepaloval se, ale výsledek za to stojí. Dnes jsou tyto grily vybaveny poklopem, takže se maso opéká rovnoměrně a rychleji, než na grilech otevřených.

Abyste mohly na dřevěném uhlí grilovat, potřebujete ho včas zapálit a nechat rozhořet, aby vznikla vrstva rozžhavených uhlíků. Pokud jste ochotni si připlatit, vyberte gril s funkcí QuickStart, díky níž se uhlí rozhoří mnohem rychleji a vy nemusíte čekat tak dlouho. Takové grily lze obvykle i snadněji uhasit – smetete uhlíky do nádoby s vodou ve spodní části komína.

Elektřina nebo plyn?

Plynové grily mají tu výhodu. že nečekáte, až se vytvoří žhavá vrstva vhodná k opékání potravin. Odvod tuku je vyřešen, takže nehrozí jeho vzplanutí, nemusíte se starat io likvidaci popela. Zdroj tepla představují hořáky pod litinovými tály, do nichž je přiváděn propan – butan. Jedná se o variantu rychlou a poměrně čistou, za plynový gril si ovšem připlatíte.

Elektrických grilů je několik druhů, od kontaktního po indukční. Pro zahradní využití zmiňme gril s lávovými kameny. Elektřinou napájené topné těleso je rozžhavuje, ty vyzařují teplo a tím opékají zvolené potraviny. Vzhledem k tomu, že jsou hodně porézní, odkapávající tuk se do nich vsákne a ten se tak nepřepaluje.

Druhou variantou elektrického zahradního grilu jsou teflonové grily, které fungují podobně jako stolní kontaktní.

Tags : gril na dřevěné uhlílávový grilletní grilováníplynový gril
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response