close

Uklízet musíme i v létě, jestli nechceme žít ve špíně, přestože slunečné počasí láká k příjemnějším aktivitám. Bude proto rozumné věnovat mu jen nezbytně nutný čas a co nejvíc si ho zjednodušit, abychom si mohli užívat letní radovánky.

Než se pustíte do úklidu, vyzbrojte se účinnými pomocníky a prostředky na čištění různých povrchů. V obchodech jich seženete bezpočet, rozhodně nepoužívejte jeden univerzální saponát. Pokud nechcete používat agresivní chemii, vsaďte na čističe našich předků: ocet a sodu. S jejich pomocí se zbavíte zatvrzelé špíny, mastnoty i vodního kamene.

Od nejlehčího k nejtěžšímu

Začínejte u nejméně zašpiněných ploch, ty nejhorší si nechte nakonec. Nejen, že se nevyčerpáte hned na začátku, pokud necháte špinavé plochy nějakou dobu reagovat s čističem, snadněji je později umyjete.

V kuchyni si úplně na konec nechte mastný sporák a troubu, v koupelně to bývá hlavně umývadlo, také toaleta se lépe čistí, když do ní prostředek nastříkáte s předstihem. Pokud chcete vyčistit keramiku sodou, nasypte do mísy asi půl hrnku a přelijte ji stejným množstvím octa. Nechte vybublat a chvíli reagovat, pak už jde všechno lehce štětkou.

I podlahy se dají uklidit chytře

Někomu pomáhá robotický vysavač, ale i když ho nevlastníte, můžete si uklidit podlahy pohodlněji. Začněte tím, že všechny podlahové krytiny vysajete a nebudete střídat koště s vysavačem. Výhodou vysavače je i to, že nevíří prach v prostoru.

Plovoucí podlahy, PVC krytinu nebo linoleum pak ještě setřete mopem a máte hotovo. Dřevěné podlahy vyžadují čas od času ošetření voskem či přípravkem na bázi oleje, aby nevysychaly.

Kdy je nejlépe uklízet

Na letní úklid si vyberte den, kdy je pod mrakem, lépe se vám budou leštit okna. Také vám nebude tolik líto zamračeného dne, než by vám bylo líto dne slunečného. V létě je i vhodná doba na profesionální čištění fasády domu. Úklid si naplánjte na dobu těsně před dovolenou, abyste se vrátili do čistého domova a nevystavovali se stresu z nepořádku a nutnosti uklidit.

Tags : efektivní úklidjak uklidit snadno a rychlerychlý úklid
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response