close

V dnešní době se skoro polovina lidské populace potýká s nějakým alergenem. V bytě jich na nás číhá hned několik a to i v případě, že vynecháme potraviny.

Nejčastější alergie bývají na pyl, prach, roztoče a zvířecí srst. To vše se v domácnosti nachází,pokud se jim systematicky nepostavíme. Správným přístupem dokážeme všechna rizika eliminovat, dokonce se nemusíte zbavovat ani chlupatého zvířecího mazlíčka.

Čistota – půl zdraví

V případě alergiků zaručuje pravidelný a důkladný úklid život bez obtížných projevů alergie: kašlání, kýchání, pálení očí. Dalšími příznaky jsou rýma, dušnost, v horších případě astma, ekzém, bolesti hlavy či hučení v uších. To všechno, ať už jednotlivě nebo v kombinaci, může způsobit koberec plný prachu nebo řezané květiny ve váze.

Uklízet musíte nejen často, ale také správně. Nábytek otírejte vlhčenými ubrousky nebo hadříkem tak, aby nevířil v prostoru. Pořiďte si vysavač  s účinnou filtrací, nejlépe vodní v kombinaci s HEPA filtrem. Ten vás zbaví většiny alergenů v bytě.

Správné matrace, minimum bytového textilu

Nejvíce roztočů máme v posteli. Pokud si nepořídíme matraci s hypoalergenním potahem, obvykle z nanovláken. Lůžkoviny nezastýlejte, ale nechte větrat, roztoči průvan nemilují. Povlečení pravidelně vyměňujte, nejpozději po dvou týdnech je nutné ho vyprat a vyžehlit.

Ostatní textilie, jako závěsy, přehozy a podobně, si raději nepořizujte. Představovaly by zvýšené riziko zadržování prachu v bytě a tím pro vás mnohem víc práce s jeho odstraněním.

A jak je to se zvířaty?

Dnes už celkem běžně seženete hygienické přípravky, které zbaví psy a další chlupaté mazlíčky v bytě alergenů ze srsti. Při důkladném a pravidelném úklidu jeho pelíšku se tak nemusíte s tímto členem rodiny loučit, když se u někoho projeví alergie na zvířecí srst.

A pokud jde o plyšová zvířátka, snižte jejich počet na pár oblíbených, ty pak občas dejte do mrazáku, abyste je zbavili roztočů.

Tags : bydlení s alergikemjak se žije s alergiíjak zařídit byt pro alergika
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response