close

Při koupi nové pračky se rozhodujete podle funkcí, které od ní očekáváte a dalších faktorů, díky nimž můžete ovlivnit náklady na provoz. Na současném trhu je momentálně nabídka množství modelů různých výrobců, na vás je jen vybrat ten pravý.

Co ovlivní náklady na provoz pračky

Obecně se vyplatí poohlédnout se po pračce energetické třídy A a se stejnou účinností. Je dobré, když v základním programu s běžně dostupnými prostředky zvládne vyprat i odolnější skvrny. Energii ušetříte i při hlídání teploty, na níž se ohřívá voda při pracím cyklu a nastavením otáček při odstřeďování. U jemného prádla jsou otáčky nevhodné, naopak pokud dál sušíte prádlo v sušičce, můžete nastavit vyšší otáčky a sušit tak kratší dobu.

Pokud jde o spotřebu, dnešní pračky se pohybují na hodnotě cca 1 kW/h a asi 50 l vody při jednom pracím cyklu. Pračky, které fungují ekonomicky, uspoří ročně nemalou částku za vodu, elektřinu i prací prostředky a jejich pořizovací cena se také postupně snižuje.

Malou nebo větší pračku?

Velikost pračky záleží především na množství prádla, kolik v něm budete prát. Je sice potřeba zohlednit i místo v bytě, ale není efektivní ani ekonomické koupit do velké rodiny pračku na malé množství prádla nebo do malé rodiny pračku na 15 kg a čekat, až se pračka naplní. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná pračka s náplní kolem 9 kg suchého prádla, pro pár nebo jednotlivce stačí suchá náplň do 5 kg.

Současné pračky si už umí sami nastavit optimální množství vody a energie na důkladné vyprání prádla podle hmotnosti náplně.

Vyberte vhodně podle místa

Potřebujete postavit pračku do koupelny menších rozměrů? Dnes celkem běžně seženete pračky široké sotva 40 cm, takže nebude zabírat moc místa. Je vhodné, aby měla navíc plnění vrchem, aby vám nepřekážela otevřená dvířka pračky. Jestliže potřebujete pračku velkou, je potřeba najít jí jiné místo, obvykle v kuchyni.

Tags : jak vybrat pračku

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response