close
shutterstock_209404249

Umývadlo do koupelny prostě patří. I když je v ní jen málo místa, vždycky je lepší mít aspoň malé umývátko, než nemít žádné. Je to hlavně velikost, tvar a vhodné umístění, co při pořizování umývadla zohledňujeme. Také materiál a barva ovlivňuje naše rozhodnutí. Jak tedy vybrat ideální umývadlo?

Velikost podle dispozice koupelny

Zatímco do malé koupelny se nehodí velké umývadlo, do prostorně můžete pořídit klidně i dvě. Jestli opravdu řešíte každý centimetr, vybírejte z malých umývadel, ty nejmenší jsou sotva 35 centimetrů široká a 20 centimetrů hluboká. Ve stísněných prostorech oceníte také rohové umývadlo, nejen že ušetří místo, zároveň do něj nebudete pokaždé vrážet bokem.

Také usazení umývadla promyslete. Nejčastěji se pořizují umývadla závěsná a sifon se ukrývá do skříňky pod ním. Momentálně velmi oblíbená jsou umývadla na desce a zapuštěná umývadla.

Tvar podle stylu stávajícího zařízení

Umývadlo by rozhodně mělo ladit se zbývajícím vybavením. V moderní koupelně se nabízí několik možností: strohé linie, oblá, případně asymetrické až atypické tvary. Umývadla s rovnými hranami podtrhují moderní minimalistickou strohost, oblá umývadla budí dojem útulnosti. Je to hlavně otázka vkusu a citlivého výběru, nejlépe vybírat ho společně s vanou. Z praktického hlediska ale obliny vítězí: nejen, že nezpůsobují modřiny, také se mnohem snadněji udržují v čistotě.

Materiál a barva vytvoří originální interiér

Současný trh nabízí umývadla z materiálů tradičních i naprosto neobvyklých. Kromě běžné keramiky si můžete pořídit kousek z litého mramoru, přírodního i umělého kamene, skleněné, porcelánové, kovové či dřevěné. K dostání jsou i umývadla kombinovaná, kdy výlevka a deska, na němž stojí či je do ní zapuštěno, jsou z různých materiálů. Také materiál je nutné vybírat s ohledem na zbytek koupelny, pokud máte například kamenný obklad, proč si nepořídit umývadlo z kamene.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku